Jake Sea Plane – ikona nurkowania wrakowego na Palau

Dodane przez Redakcja D24 Październik 26, 2015 19:21

Jake Sea Plane – ikona nurkowania wrakowego na Palau

Są wraki tak znane i charakterystyczne, że osoby zainteresowane nurkowaniem poznają je na każdym zdjęciu, niezależnie od oświetlenia, kadru i wszystkich czynników mogących wpłynąć na ekspozycję. Jedną z takich atrakcji jest na pewno wrak japońskiego samolotu z czasów II Wojny Światowej, znany jako Jake Sea Plane, który przez lata stał się prawdziwą nurkową ikoną przepięknego Palau.

Olbrzymią popularność wrak zawdzięcza zapewne rewelacyjnej kondycji. W końcu maszyny tak kruche jak samolot, zazwyczaj w kontakcie z wodą roztrzaskują się na tysiące fragmentów. Nie bez znaczenia na pewno pozostaje tutaj sam region w jakim wrak się znajduje. Palau to malownicze, niemal rajskie miejsce na Ziemi.

jakeseaplane02

Pozostałości samolotu znajdują się na głębokości zaledwie 15 metrów, tak więc „Jake” znajduje się w zasięgu każdego nurka i niejednego freedivera. Maszyna zlokalizowana jest na północny-zachód od Palau Pacific Resort.

Nazwa „Jake” pochodzi od kryptonimu jakim Amerykanie określali Aichi E13A-1 Japanese Navy Seaplane. Samoloty te stanowiły maszyny rozpoznawcze dalekiego zasięgu i służyły w Imperialnej Marynarce Japonii w latach 1941-45.

jakeseaplane03

Japończycy posiadali na stanie ok. 1500 takich maszyn, produkowanych w kilku różnych wersjach. W wojnie na Pacyfiku wykorzystywane były m.in. do patroli nad wodami przybrzeżnymi, transportu oficerów, prowadzenia szybkich misji ratunkowych oraz ataków na jednostki pływające. Wiele samolotów tego typu brało udział w legendarnym sukcesie japońskiej marynarki, jakim był atak na Pearl Harbor.

jakeseaplane04

Aichi E13A-1 napędzany był 14-to cylindrowym silnikiem Mitsubishi 1080hp. Załogę stanowiły 3 osoby, które miały do dyspozycji 250 kg bomb, karabin maszynowy 7.7 mm, a także w niektórych wersjach skierowane ku dołowi działo 20 mm, przeznaczone do ostrzału jednostek pływających. Zasięg „Jake-ów” wynosił ok. 2100 km.

Nurkowa ikona Palau narodziła się w latach ’90 XX w, kiedy wrak został odnaleziony przez miejscowego rybaka. Najprawdopodobniej załodze skończyło się paliwo i samolot został porzucony. Świadczyć o tym ma śmigło, które wciąż znajduje się na swoim miejscu, co świadczyć ma o tym, że w momencie zatonięcia silnik już nie pracował.

Źródło: palaudiveadventures.com

Dodane przez Redakcja D24 Październik 26, 2015 19:21

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń