We Włoszech, w wodach Morza Tyrreńskiego niedaleko miejscowości Civitavecchia włoscy karabinierzy odkryli wspaniały starożytny wrak z setkami amfor.
Włoscy karabinierzy z Sekcji Archeologicznej Departamentu Operacyjnego Dowództwa Karabinierów ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego odnaleźli i zbadali wspaniały starożytny wrak z czasów rzymskich. Na zebranej dokumentacji filmowej i fotograficznej widać, że stanowisko archeologiczne jest nietknięte. Badaczy zaskoczyło bogactwo i stan zachowania amfor odkrytych na dnie.
Działania włoskich karabinierów ze specjalnej jednostki zajmującej się ochroną dóbr dziedzictwa kulturowego nadzorowała prokuratura. W trakcie swoich działań karabinierzy korzystali z nowoczesnej i specjalnie wyposażonej łodzi z sonarem oraz pojazdem ROV.
Operacje poszukiwawczo-ratownicze zostały przeprowadzone przy użyciu zaawansowanego sprzętu technicznego dostarczonego przez Centrum Nurkowe Karabinierów w Genui i Jednostkę Nurkową Karabinierów w Rzymie, z pomocą głębinowej łodzi patrolowej Służby Morskiej Karabinierów w Civitavecchia.
W szczególności wykorzystano zdalnie sterowany pojazd, sonar i echosondę, które w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami ultranowoczesnej morskiej łodzi patrolowej klasy N 802 “Frau” umożliwiły to ważne odkrycie i pełne zmapowanie stanowiska archeologicznego. Doprowadziło to do dalszej identyfikacji, w bezpośrednim sąsiedztwie wraku, dwóch metalowych rzymskich bali kotwicznych należących do starożytnego statku.
Starożytny wrak z setkami amfor
Pozostałości statku kupieckiego, którego wiek określono na ok. 2200 lat, karabinierzy odkryli na głębokości 160 metrów. Stanowisko poza drewnianymi elementami konstrukcji statku pełne jest wspaniale zachowanych amfor. Z upublicznionych informacji wynika, że ich ilość liczona jest w setkach. Włoskie media, które poinformowały o odkryciu wraku, określiły go jako „skarbiec pełen amfor”.
To wyjątkowe odkrycie stanowi ważny przykład zatonięcia rzymskiego statku, który stawił czoła niebezpieczeństwom morza, próbując dotrzeć do wybrzeża i jest świadectwem starożytnych morskich szlaków handlowych – powiedział w oficjalnym komunikacie prasowym rzecznik prasowy włoskiej Policji.
Archeolodzy oszacowali, że odnaleziony wrak należy do jednostki handlowej mierzącej ok. 20 metrów długości. Statek pochodził z I lub II wieku p.n.e. i przewoził duży ładunek amfor, które eksperci sklasyfikowali jako amfory typu Dressel 1 B. Na ten moment badacze nie ustalili jeszcze, co mogło znajdować się w glinianych naczyniach.
Civitavecchia
Niezwykłego odkrycia karabinierzy dokonali na zachodnim wybrzeżu Włoch, niedaleko miejscowości Civitavecchia, która od czasów starożytnych stanowiła ważny port na Morzu Tyrreńskim. Pierwotnie założony przez Etrusków został w późniejszym czasie rozwinięty za czasów rzymskich i doskonale prosperował w kolejnych stuleciach. Obecnie port jest ważnym punktem w komunikacji morskiej ze środkowych Włoch w stronę Sycylii, Sardynii czy Półwyspu Iberyjskiego.
Wody wzdłuż wybrzeża Włoch pełne są wraków z różnych epok. Karabinierzy ze specjalnej jednostki stale je monitorują, starając się odkrywać i zabezpieczać kolejne dobra kultury, które na przestrzeni wieków trafiły na dno morza.
Fot. Carabinieri Tutela Patrimonio Culturale
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, bez wątpienia spodoba się artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.