Wrak parowca sprzed 152 lat odkryty w Nowym Jorku

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 27, 2012 20:57

Wrak parowca sprzed 152 lat odkryty w Nowym Jorku

W głębinach jeziora Seneca, na południe od miasta Geneva w stanie Nowy Jork, zlokalizowano wrak parowca z połowy XIX w. Jim Kennard i Roger Pawlowski potwierdzili, że znalezisko to ponad 50m jednostka o nazwie Onondaga, służąca niegdyś do przewożenia różnych towarów oraz pasażerów.

Onondaga powstał w 1860r. I był jednym z największych parowców, mogących operować w dowolnym regionie USA podczas trwania Wojny Secesyjnej. W tamtym czasie na jego pokładzie często transportowani byli żołnierze walczący po stronie Unii.

Parowiec wyszedł z użycia w 1895r. Trzy lata później w 1898r. kiedy zdecydowano się na zezłomowanie Onondaga, ktoś wpadł na pomysł, aby urządzić niecodzienny spektakl. Postanowiono iż parowiec zostanie zniszczony w ramach widowiska otwartego dla szerokiej publiczności. Jak podają kroniki, całe wydarzenie zgromadziło na brzegu 5000 osób. Przygotowane odpowiednio wraki zostały wysadzone w powietrze, przy użyciu 225kg dynamitu i 150kg prochu.

Zdjęcia wykonane sonarem, ukazują wrak, a właściwie jego kadłub bez pokładu o wymiarach idealnie odpowiadających parowcowi Onondaga. Wszystko co znajdowało się powyżej linii pokładu, zostało oderwane od kadłuba w trakcie wybuchu. Reszta osiadła na miękkim piaszczystym dnie wystając z niego zaledwie na kilka metrów.

Źródło: shipwreckworld.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 27, 2012 20:57

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020