Czego nie zabierać pod wodę

Dodane przez Adam Czerwiec 14, 2011 10:55

Czego nie zabierać pod wodę

Niejednokrotnie stawiając pierwsze kroki w nurkowaniu, spotkacie się z olbrzymią ilością najróżniejszego sprzętu. Zdobywając wyższe uprawnienia i podnosząc swoje umiejętności niewątpliwie będzie on wam potrzebny.

nadmiar_sprzetu_nurkowegoNie da się ukryć, że ekwipunek nurkowy, przeszkadza nam w pływaniu i wykonywaniu wielu czynności. Aby nurkować bezpiecznie i czerpać z tego maksimum przyjemności, musimy opływać się w naszej konfiguracji sprzętowej, tak by czuć się w niej swobodnie i móc bez problemów, sprawnie obsłużyć każdy zabrany pod wodę element.

Bardzo ważne jest, aby nie obwieszać się nadmiernie zbędnymi rzeczami. Pomimo dobrych chęci, nigdy nie wyniknie z tego nic dobrego. Sprzęt, którego nie potrafimy użyć, stwarza dla nas jedynie zagrożenie i może zwiększać prawdopodobieństwo wypadku pod wodą.

Posiadając podstawowy stopień nurkowy OWD, nie powinniśmy dokładać do naszej konfiguracji nic, poza tym, czego używaliśmy na kursie. Wraz z naszym rozwojem będziemy potrzebować kolejnych rzeczy, takich jak np. nóż nurkowy, czy boja dekompresyjna. Powinniśmy się jednak trzymać zasady, że dodatkowe elementy wyposażenia możemy dokładać jedynie wtedy, gdy jesteśmy całkowicie opływani z tym, w czym nurkowaliśmy dotychczas i jesteśmy w stanie bezproblemowo korzystać z całości naszego ekwipunku.

Prawidłowe rozmieszczenie elementów wyposażenia nurka jest kluczowym elementem bezpiecznego nurkowania. Po co nam nóż przypięty do łydki, w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie po niego sięgnąć?

W nurkowaniu technicznym istnieje ustandaryzowane podejście do konfiguracji sprzętowej DIR (z ang. Do It Right), zgodnie, z którym każdy element ekwipunku ma swoje konkretne miejsce i zastosowanie. Stosowanie gotowych wzorców pozwoli nam zaoszczędzić wiele nurkowań na ustawianie konfiguracji, jednocześnie zwiększając nasze bezpieczeństwo.

Adam Sieczkowski
PADI Master Scuba Diver Trainer
SSI Advanced Open Water Instructor
DAN Adv. Oxygen Provider Instructor
TDI Normoxic Trimix Diver

Dodane przez Adam Czerwiec 14, 2011 10:55

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2018

Sortowanie
10Lis - 11Lis 1001:00Lis 11Scottish Dive Conference
14Lis - 17Lis 1401:00Lis 17DEMA Show 2018
16LisCałodniowa Konferencja historyczna z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza