Podwodny skansen niedaleko Gdyni

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 7, 2012 12:43

Podwodny skansen niedaleko Gdyni

O sprawie było słychać już od dawna. Kolejne informacje na temat utworzenia skansenu dla płetwonurków w wodach Zatoki Gdańskiej, pojawiały się przy różnych okazjach. Po odkryciu dział w trakcie ekspedycji wiatrem gnane, docierały do nas słuchy, że część z 40 odnalezionych armat, zostanie zatopiona, jako eksponaty.

Tak też się stało. W okolicy, w której spoczywa wrak żaglowca Solen, zatopionego w Bitwie pod Oliwą, zatopiono również 8 dział, wrak żaglowca, wydobyty z kanału w Nowym Porcie. Kolejne plany zakładają przeniesienie na teren skansenu pozostałości małej, jednomasztowej burdyny oraz szkuty odnalezionych w Martwej Wiśle.

Już dziś rejon w promieniu 300m od lokalizacji 54°29’00” szerokości geograficznej północnej i 18°38’54” długości geograficznej wschodniej, jest objęty zakazem kotwiczenia jednostek, w celu uchronienia podwodnych artefaktów przed zniszczeniem.

Jak zapewniają pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Urzędu Morskiego w Gdyni, obiektów będzie systematycznie przybywać. Docelowym założeniem jest utworzenie podwodnego parku archeologicznego – „Zatoka Gdańska”, który będą mogli odwiedzać nurkowie-turyści. Dostęp do podwodnych atrakcji, będą mieli wszyscy nurkowie, gdyż głębokość w tym miejscu, to zaledwie 15m.

Czyżby w końcu zagraniczne trendy miały przebić się w Polsce? Podobne miejsca istnieją już bowiem w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, natomiast na całym świecie tworzy się kolejne odcinki sztucznych raf, mające zachęcić turystów do odwiedzania poszczególnych nurkowisk. Polska na tym tle prezentuje się blado, czy mówiąc bez ogródek – w ogóle nie istnieje. Naszą jedyną atrakcją, stworzoną z myślą o nurkach, jest zatopiony parę lat temu, wrak kutra „Bryza”. To aż dziwne, że sukces jakim okazała się cała akcja, nie pociągnął za sobą kolejnych,podobnych inicjatyw. Bałtyk to wbrew pozorom bardzo atrakcyjna lokalizacja dla nurków (zwłaszcza tych nieco bardziej doświadczonych), dlatego szkoda, że nie potrafimy wykorzystać naszego potencjału.

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 7, 2012 12:43

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych