Wraki dwóch żaglowców i barki odnalezione na dnie Zatoki Gdańskiej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 20, 2010 00:00

Wraki dwóch żaglowców i barki odnalezione na dnie Zatoki Gdańskiej

Morze Bałtyckie odkryło kolejną z wielu swych tajemnic. Tym razem Bałtyk postanowił przywrócić nam trzy drewniane wraki, które zatonęły podczas niedawno minionych stuleci. Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni i nurkowie-archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego, zajęli się rozszyfrowaniem tej bałtyckiej zagadki, która zaskoczyła wszystkich.

Okazało się, że podczas standardowego zabiegu, jakim jest pomiar morskiego dna, zauważono w nim sporą nierówność. Owym odstępstwem od w miarę płaskiego profilu, jaki rysował się do tej pory na ekranie, okazały się być wraki dwóch żaglowców oraz wrak barki płaskodennej. Zdaniem ekspertów jednostki pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku.

Odkrycie było dla wszystkich olbrzymim zaskoczeniem, gdyż na tym obszarze, co roku prowadzi się podobne pomiary i do dej pory nikt nie zauważył niczego nadzwyczajnego, a wraki pozostawały nieodkryte. Tym razem było inaczej. W miejscu oddalonym około 350 metrów od nadbrzeża w centrum Gdyni, znaleziono wrak barki płaskodennej. Od razu zostały zorganizowane badania, podczas których nurkowie zlokalizowali i obejrzeli znalezisko, a nawet zdołali upiłować kawałek wręgi. Dzięki temu będzie można przeprowadzić ekspertyzy, które wykażą wiek znaleziska.

Jednak dużo bardziej zaskakującym odkryciem było odnalezienie dwóch żaglowców, z bardzo dobrze zachowanym fragmentem burty. Zlokalizowano je w okolicach Portu Północnego, na głębokości 17 metrów. Całkiem niedaleko znajduje się także wrak innego żaglowca, który wciąż czeka na zbadanie. Przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań, które powiedzą coś więcej o znaleziskach, może zająć nawet kilka miesięcy.

Większość wraków, które zostały odnalezione w Morzu Bałtyckim, nie nadaje się do ruszenia, a tym bardziej do wydobycia na powierzchnię. Dlatego też Urząd Morski stworzył dla nurków specjalną listę z miejscami, gdzie znajdują się ciekawsze wraki. Dzięki temu wszyscy zainteresowani nimi nurkowie, mogą zwiedzić z bliska wskazane eksponaty w podwodnym muzeum.

Foto: Tomasz Stachura

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 20, 2010 00:00

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń