Konferencja Nurków Basenu Morza Bałtyckiego 2009

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 17, 2010 07:23

Konferencja Nurków Basenu Morza Bałtyckiego 2009

Wprawdzie mamy środek upalnego lata, ale mimo to, moje myśli powoli zaczynają wędrować w stronę późnej jesieni, a konkretnie na początek listopada. Właśnie wtedy odbędzie się event, który każdy nurek powinien mieć zapisany w swoim kalendarzu na czerwono! 6-7 listopada to weekend, kiedy powinniśmy zapomnieć, że ulubiona drużyna gra mecz, kumpel ma urodziny, a teściowie zapraszają na obiad. W tym właśnie czasie będzie miała miejsce czwarta już odsłona Konferencji Technicznej nurków basenu Morza Bałtyckiego – BalticTech 2010.


Osób, które brały udział w poprzednich edycjach tej największej imprezy nurkowej w kraju, zapewne nie trzeba, ani przekonywać, ani namawiać na udział w kolejnej części. Natomiast dla wszystkich tych, którym temat jest obcy, postaram się nieco rozjaśnić w głowach, przypominając, jakie smaczki zaserwowali organizatorzy w 2009r.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że w całej imprezie wzięła udział rekordowa liczba 380 uczestników! Patrząc na wcześniejsze edycje 250 osób w 2008r i 170 osób w 2007r możemy zaobserwować, jaką ogromną popularność zyskuje to wydarzenie w nurkowym światku.

Niewątpliwie, duża w tym zasługa organizatorów, którzy z każdą kolejną odsłoną konferencji Baltictech, pokazują olbrzymi zapał, wyobraźnię oraz rosnące możliwości. Ci, którzy zdecydowali się pojawić w dniach 20-22 listopada 2009r na konferencji organizowanej w Cetniewie, nie mogli czuć się zawiedzeni pod żadnym względem. Lista 30 wystawców sprzętu nurkowego i 18 prelegentów musiała robić wrażenie.

Pierwszy dzień został wyznaczony, jako organizacyjny i poza wykładem Teppo Lallukka „Nurkowanie w kopalni Ojamo” działo się niewiele. Goście mieli czas na zameldowanie i rozlokowanie się w ośrodku, zjedzenie kolacji, a po wykładzie wszyscy mogli zrelaksować się na pokazie filmów nurkowych.

Kolejny, a zarazem główny dzień imprezy to naprawdę silna dawka informacji i wrażeń z nurkowego świata. Po śniadaniu i oficjalnym otwarciu konferencji o godzinie 9:00 organizatorzy zadbali o to, żeby zgromadzeni goście nie mieli nawet chwili wytchnienia. Zaczęli Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego oraz Janusz Gestwicki z Urzędu Morskiego w Gdyni. Wszystkim pasjonatom nurkowania wrakowego, wyłożyli w prosty i przystępny sposób jak organizować nurkowanie wrakowe na nieznanych lokalizacjach oraz jak nie wpaść z tego powodu w kłopoty z urzędami.

Następny wykład poprowadził guru w temacie algorytmów dekompresyjnych – Bruce Wienke (konferencja była także sposobnością do zakupu książki „Nurkowanie nad poziomem morza” sygnowanej przez autora) Spotkanie z Brucem Wienke, jakkolwiek atrakcyjne, pozostawiło spory niedosyt wśród słuchaczy i po wykładzie licznie oblegali oni jego stolik, korzystając ze sposobności do zadawania pytań.

Trzeci na liście prelegentów Rasmus Lauritsen zaprezentował porównanie kilku najpopularniejszych modeli CCR i ich wykorzystanie w nurkowaniu głębokim.

W samo południe, swój wykład rozpoczął Dr Mikołaj Wróbel. Jak się później okazało jego prelekcja „Urazy mięśni, kości i stawów, a nurkowanie” wzbudziła największe zainteresowanie, a sam wykład został oceniony przez słuchaczy najwyżej ze wszystkich, jakie miały miejsce podczas trzech dni konferencji. Widać było duże doświadczenie akademickie prowadzącego, który zebraną w zgrabną całość mieszanką istotnych, rzeczowych i ciekawych informacji, połączonych z dozą humoru, potrafił przykuć uwagę i zainteresowanie licznie zgromadzonych słuchaczy.

Po wystąpieniu Dr M. Wróbla przyszedł czas na obiad, oraz bardziej uważne zapoznanie się z ofertą sprzętową wystawiających się firm. W międzyczasie uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących fotografii podwodnej oraz tych nieco bardziej praktycznych, traktujących o szybkiej naprawie suchego skafandra.

Na godzinę 15:00 zaplanowane było wystąpienie JP Bressera, który opowiadał o najnowszych projektach jaskiniowych European Karst Plain Project. Po nim mikrofon przejął Dmitri Gorski, który mówił o nurkowaniach w zalanych kopalniach i jaskiniach Szwecji, by na koniec przejść do dania głównego, jakim był wykład o bałtyckich wrakach Łotwy.

Następnie swoje wystąpienia mieli gospodarz i organizatorzy konferencji Baltictech. Jako pierwszy publiczności zaprezentował się Sebastian Popek, który opowiedział o bardzo ciekawym projekcie – Graf Zeppelin 09.

O badaniu bardzo ciekawego wraku XVII wiecznego żaglowca Seahorse opowiadał Anders Nasman. Jego wystąpienie poświęcone wyprawie na wrak spoczywający na głębokości 105m wzbudziło niemałe zainteresowanie, podobnie jak przygotowany na tę okazję materiał filmowy.

Na przykładzie wraku żaglowca z XVIII w. Krzysiek Wnorowski opisywał nieciekawą sytuację spotykającą wraki spoczywające na polskiej stronie Bałtyku. Wrak odnaleziony w 2008r niedaleko helskiego wybrzeża, był systematycznie pozbawiany kolejnych elementów, obrazując tym smutną rzeczywistość panującą w naszych wodach, gdzie pierwszą myślą dla wielu jest „co można stąd zabrać?”.

Wrak parowca s/s Centric z 1914r. spoczywający na głębokości 108 metrów wodach okalających Alandy, był tematem wystąpienia Tomasza Stachury, dla którego było to najgłębsze nurkowanie w karierze.

W tym miejscu rozpoczęła się przerwa na kolację, podczas której organizatorzy dokonali podliczenia głosów na najlepsze zdjęcie w konkursie Grand Prix Photo. Do konkursu zgłoszono aż 60 prac(!), a walka o czołowe lokaty trwała do samego końca. Ostatecznie „na pudle” najwyższą pozycję zajął Wojciech Surdziel, stopień niżej uplasował się Leszek Legat, a stawkę zamknął Dariusz Zacharek. Zdjęcia dostępne są na stronie poświęconej konferencji tutaj.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia, było losowanie nagród, wśród wszystkich uczestników konferencji. Losowanie wzbudzało masę emocji i… salwy śmiechu, kiedy okazywało się np. że jeden producent kołowrotków wręczał swój produkt konkurencyjnej firmie. Im bliżej końca tym emocje były większe, gdyż głównymi nagrodami, były dwa komputery nurkowe i suchy skafander! Śmiało można powiedzieć, że było to bardzo udane zakończenie niemniej udanego dnia. Po losowaniu organizatorzy zaprosili wszystkich do pubu, na ufundowane przez siebie piwo oraz na prezentację filmów. Warto dodać że noc z 21 na 22 listopada dla wielu zakończyła się baaardzo późno.

Trzeci dzień konferencji Baltichtech’09 rozpoczął się od zajęć dedykowanych dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z nurkowaniem technicznym. Warsztaty prowadzone przez Krzyśka Wnorowskiego, skupiły duże grono zainteresowanych gości. Ich przebieg był na tyle interesujący, że trzeba było przedłużyć je o kolejną godzinę, aby chociaż częściowo zaspokoić wszystkich, tych którzy mimo „trudów” dnia poprzedniego, zdecydowali się zjawić już wczesnym rankiem. Równolegle do tych zajęć, swój wykład na temat pierwszych nurkowań jaskiniowych na Florydzie prowadził Robert Klein, była to kolejna ciekawa lekcja historii i możliwość porównania, jak na przestrzeni lat nurkowanie ewoluowało. Ostatnim prelegentem był Lex Schotema, który przybliżył wszystkim zainteresowanym nurkową Holandię oraz problemy z jakimi spotykają się miejscowi nurkowie, jak i sposoby radzenia sobie z nimi.

Grande Finale, stanowił panel otwarty na temat CCR’ów. Bardzo żywiołowa dyskusja, skrajne opinie i cała masa emocji, tak w skrócie można podsumować dyskusję na temat stosowania obiegów zamkniętych i pół zamkniętych. Nie ulega także wątpliwości, jak duże zainteresowanie wzbudzają nurkowania z wykorzystaniem tzw. rebreatherów. Sam panel tematu wyczerpać nie mógł w żadnym razie, ale na pewno był potrzebny, tak jak potrzebne są kolejne tego typu spotkania, traktujące i poszerzające wiedzę o nurkowaniach z wykorzystaniem CCR.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak skierowanie słów olbrzymiego uznania i serdecznych gratulacji w stronę organizatorów. Ogrom pracy i czasu włożony w przygotowanie największej tego typu imprezy w Polsce wymaga nagrody, a najlepszą na pewno będzie, wasze `uczestnictwo w kolejnej edycji konferencji BalticTech, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2010r na terenie Hotelu Gdynia. Lista zaproszonych gości i przewidzianych atrakcji robi piorunujące wrażenie, sami organizatorzy spodziewają się, iż tegoroczna edycja będzie ukoronowaniem kilku lat ciężkiej pracy i zbierania doświadczeń, lecz jak sami zapowiadają, nie zamierzają osiadać na laurach. Serdecznie wszystkich zapraszam!

Zapraszam do obejrzenia całej galerii : galeria Baltictech 09

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 17, 2010 07:23

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020