Dzisiejszego dnia pojawiła się informacja o odnalezieniu w wodach Morza Bałtyckiego wraku sowieckiego niszczyciela Kalinin.
Okręt zatonął w 1941 roku podczas ewakuacji Floty Bałtyckiej z Tallina. O odnalezieniu i zidentyfikowaniu jednostki, poinformowali poszukiwacze wraków działający w rejonie Zatoki Fińskiej.
Na pierwszy ślad Kalinina trafiła dobrze znana naszym czytelnikom Immi Wallin z Sub Zone. Wrak sowieckiego niszczyciela został zlokalizowany na głębokości 90 metrów, podczas poszukiwań prowadzonych z wykorzystaniem sonaru bocznego. Następnie w sierpniu tego roku, na pozycji przeprowadzono nurkowania mające na celu identyfikację obiektu.
Międzynarodowa ekspedycja
Wrak niszczyciela odnalazła grupa pracująca pod kierownictwem Konstantyna Bogdanowa, z rosyjskiego zespołu eksploracji podwodnej Разведывательно-водолазная командa, w skład której wchodzili Michaił Iwanow, Innokientij Olchowoj, Toni Nevalainen, Pasi Lammi i Immi Wallin. Na pokładzie był również starszy inspektor Maili Roio z Estonian Heritage Board.
Ewakuacja
Okręt był jedną z blisko 200 jednostek, które w 1941 r. ZSRR musiało ewakuować z okupowanego od roku Tallina. Wszystko za sprawą niemieckiego frontu, który z błyskawicznym tempie zbliżał się do miasta. Na pokładzie ewakuowanych okrętów i statków znajdowali się sowieccy żołnierze, ranni, pracownicy cywilni, różnej maści specjaliści, a także więźniowie.
Kalinin wchodził w skład trzeciego zespołu okrętów, składającego się na straż tylną głównych sił sowieckiej Floty Bałtyckiej, które starano się ewakuować z Tallina do Kronsztadu 28 sierpnia 1941 roku. Zarówno niszczycielem, jak i całym zespołem dowodził kontradmirał J.F. Rall. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że od Kalinina zaczęła się czarna seria, jaka dopadła grupę dwunastu okrętów. Ponieważ tego dnia aż sześć z nich zostało zatopionych i spoczęło na dnie Zatoki Fińskiej.
Zatonięcie
Wieczorem niszczyciel wpadł na dryfującą minę, co natychmiast wywołało olbrzymią eksplozję. Chociaż znajdujące się za rufą Kalinina okręty Wołodarskij i Engels natychmiast wstrzymały pracę maszyn, to było już za późno. Chwilę później obie jednostki eksplodowały w zderzeniu z kolejnymi minami. Źródła podają, że podobno liczba min dryfujących tego wieczora na wodzie była tak duża, iż trałowce nie nadążały z ich zatapianiem.
O skali prowadzonych działań, poniesionych strat i dramatyzmie ewakuacji Tallina, najlepiej świadczy fakt, że wydarzenie to funkcjonuje pod nazwami „radziecka Dunkierka” lub „katastrofa tallińska”.
Przed rewolucją
Prymyslav wszedł do służby we Flocie Bałtyckiej Imperium Rosyjskiego 9 sierpnia 1915 r. Jednostka zaliczała się do klasy Iziasław i była jedną z pięciu, jakie udało się zbudować. Okręt mierzył 99,1 metra długości i 9,4 metra szerokości, przy zanurzeniu wynoszącym 3 metry. Niszczyciel rozwijał imponującą prędkość 33 węzłów. W wyniku wojny domowej i przejęcia władzy przez bolszewików, jednostkę w 1918 r. przemianowano na Kalinin.
Więcej o eksploracji ciekawych wraków Morza Bałtyckiego oraz udostępnianiu kolejnych jednostek, przeczytacie w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.