Nowy gatunek rekina nazwany na cześć słynnej „Shark Lady”

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 23, 2018 16:30

Nowy gatunek rekina nazwany na cześć słynnej „Shark Lady”

Nowo odkryty gatunek rekina został nazwany na cześć Eugenie Clark, amerykańskiej ichtiolog i pionierki w wykorzystywaniu sprzętu SCUBA, w celu prowadzenia badań naukowych, która swoimi działaniami zainspirowała całe pokolenia biologów morskich. Uroczy maluch z charakterystycznymi dużymi oczami, funkcjonuje od teraz pod nazwą Squalus clarkae, a także Genie’s dogfish.

Zorientowani w temacie wiedzą, że nie ma wielu osób, które zrobiły więcej by budować pozytywny i rzeczywisty wizerunek rekinów, niż Eugenie Clark, nazywana The Shark Lady. Nie może więc dziwić, że ta niezwykła postać doczekała się tego rodzaju hołdu, od młodszego pokolenia badaczy.

Wśród licznych osiągnięć naukowych, Clark odkryła m.in. kilka nowych gatunków ryb, a także dowiodła, że niektóre gatunki rekinów nie muszą pływać w celu oddychania. Przeprowadziła także jedne z pierwszych badań nad zachowaniami rekinów, pokazując, że są czymś więcej niż tylko bezmyślnymi maszynami do zabijania.

kwdsqkprygnyiczfrgar

Eugenie Clark była założycielem laboratorium Mote Marine w Sarasota, na Florydzie, a także jednym z pierwszych członków American Elasmobranch Society, wspierającego prowadzenie badań nad rekinami i płaszczkami. W trakcie swojej kariery Clark otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym prestiżową nagrodę Emmy w 1996 roku, za swoje podwodne filmy.

„Ona jest matką nas wszystkich. Była nie tylko pierwszą kobietą-biologiem zajmującą się rekinami, była w ogóle jedną z pierwszych osób, które prowadziły badania nad rekinami.” – powiedział w swoim oświadczeniu biolog z Florida Institute of Technology Toby Daly-Engel, współautor nowego badania.

Nowy rekin, ochrzczony jako Squalus clarkae, należy do rodziny karmazynowatych. Wszystkie one wyglądają podobnie. Te niewielkich rozmiarów stworzenia żyjące w głębinach, cechują się powolnym rozmnażaniem i niską różnorodnością genetyczną, co sprawia, że są niezwykle trudne do zbadania. Wcześniej biolodzy morscy błędnie utożsamiali ten gatunek z innym typem Squalus mitsukurii. Przeprowadzone testy genetyczne i dokładna analiza cech fizycznych ujawniły, że jest to odrębny gatunek, zasługujący na własne imię.

Genie’s dogfish można znaleźć w głębokich wodach Zatoki Meksykańskiej i zachodniego Oceanu Atlantyckiego. W porównaniu do innych ryb, jego cechy wyróżniające obejmują dłuższy korpus, ściślejszą szczelinę między oczami, krótszą płetwę ogonową i odmienną pierwszą płetwę grzbietową.

Źródło: gizmodo.com
Foto: MarAlliance

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 23, 2018 16:30

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń