7 lat, 49 000 nurków, 307 000 kg śmieci!

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 4, 2018 19:17

7 lat, 49 000 nurków, 307 000 kg śmieci!

Ogólnoświatowa akcja Dive Against Debris, w ramach której płetwonurkowie usuwają i zgłaszają ilość śmieci i zanieczyszczeń usuniętych z dna morskiego, według organizatora akcji Project AWARE osiągnęła wynik, jakiego nie spodziewano się w najśmielszych oczekiwaniach!

Milion przedmiotów o wadze 307 000 kg zostało usuniętych z oceanu w ciągu siedmiu lat – wynika z przedstawionych danych. Osiągnięcie #OneMillionLess zostało ogłoszone jako wynik akcji, która rozpoczęła się w 2011 roku. W trakcie 7 lat trwania wzięło w niej udział 49 188 nurków ze 114 krajów, biorąc udział w oczyszczaniu środowiska morskiego, gromadząc jednocześnie dowody wskazujące na globalny kryzys związany z zanieczyszczeniem wód morskich i oceanicznych.

Rekreacyjni i profesjonalni nurkowie wydobyli masę rozmaitych przedmiotów, od leżaków po baterie i buty, a także ogromne ilości plastikowych toreb, sztućców i butelek – wynika z raportu Project AWARE.

Źródło divernet.com (1)

„Zebrane w trakcie naszych działań dane zawierają informacje istotne dla naukowców, pozwalające oszacować poziom zanieczyszczeń, zalegających na dnie morskim i zatruwających wodę. Wspierają one również prace nad znalezieniem rozwiązań pozwalających ratować wrażliwe życie morskie i zapewnić przyszłym pokoleniom dostęp do czystego i zdrowego oceanu.” czytamy w raporcie.

Prawie dwie trzecie wszystkich pozycji zgłoszonych i skatalogowanych przez Dive Against Debris stanowiły tworzywa sztuczne, a nurkowie znaleźli 5600 splątanych lub martwych zwierząt. Naukowcy szacują dzisiaj, że około 20 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych może co roku przedostawać się do oceanu.

„Nurkowie nurkują, ponieważ darzą ocean i jego podwodne życie głęboką miłością”, powiedziała dyrektor projektu AWARE Danna Moore. I dodała, że ma świadomość, ze nurkowie bardziej, niż ktokolwiek inny, codziennie stają w obliczu szkód, jakie działalność ludzka wywiera na życie w morzu. „Mamy armię aktywistów, którzy pracują nad zmianą tego stanu i pozdrawiamy każdego z nich za to niesamowite osiągnięcie.”

Źródło: projectaware.org

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 4, 2018 19:17

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń