Wirtualne nurkowanie na wraku HMS „Holland 5” – video

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 6, 2018 14:18

Wirtualne nurkowanie na wraku HMS „Holland 5” – video

Chronione, historyczne miejsce zatonięcia wraku okrętu podwodnego Royal Navy – HMS „Holland 5”, znajdujące się dziewięć mil od wybrzeża East Sussex, zostało udostępnione do zwiedzania online.

Trójwymiarowa wirtualna podróż zlecona przez rządową agencję Historic England i opracowana przez Nautical Archaeology Society sprawia, że HMS „Holland 5” jest piątym chronionym miejscem zatonięcia okrętu, dostępnym w ten sposób, z 13 wirtualnymi trasami nurkowymi.

Źródło www.itv.com

Wieloobrazowa rejestracja fotogrametryczna, drukowanie 3D geofizycznych danych badawczych oraz techniki wirtualnej (Virtual Reality) i rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) zostały wykorzystane do stworzenia trójwymiarowych obrazów wraku.

Eksperymentalny okręt podwodny HMS „Holland 5” został zwodowany 10 czerwca 1902r. Jednostkę zbudowano w stoczni Vickersa na licencji Holland Torpedo Boat Co. wg projektu Johna Phillipa Hollanda.

Był to jeden z pierwszych okrętów podwodnych, które zostały przyjęte do Royal Navy. Jednostka była wyposażona w jeden z najwcześniejszych modeli peryskopów brytyjskiego projektu. W kadłubie umieszczono zbiorniki paliwa i balastowe, a maksymalna głębokość zanurzenia wynosiła 30 metrów.

Miejsce położenia wraku zostało odkryte przypadkowo przez nurka Gerry’ego Jowda i jego towarzyszy w 1995r. na głębokości 32 metrów. Według NAS wrak był zachowany w niesamowicie dobrym stanie.

Źródło www.itv.com_2

10 lat później został objęty ochroną. Nurkowie NAS od roku 2010r. regularnie nurkują na wraku i rejestrują jego stan.

„Rozwój wirtualnej rzeczywistości oznacza, że możemy teraz dzielić się doświadczeniem nurkowania na tym wraku z resztą świata, w tym z nie-nurkującą publicznością”, powiedział dyrektor generalny NAS Mark Beattie- Edwards. „Mamy nadzieję, że to pomoże podnieść świadomość i zainteresowanie tym niesamowitym podwodnym dziedzictwem kulturowym.”

Źródło: nauticalarchaeologysociety.org

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Irena Gilwatowska Kwiecień 6, 2018 14:18

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń