Norwegia: na dnie morza odnaleziono bomby z czasów II WŚ

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 29, 2015 20:23

Norwegia: na dnie morza odnaleziono bomby z czasów II WŚ

Media w Norwegii poinformowały o niepokojącym znalezisku, jakiego dokonano w głębinach Fiordu Trondheim. Na dnie, znajdującym się tu na głębokości 600 m, grupa naukowców znalazła składowisko materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej. Wśród zlokalizowanych obiektów znajdują się m.in. bomby, miny i granaty.

Materiały foto i video zgromadzone przy wykorzystaniu zdalnych urządzeń typu ROV, wzbudzają zaniepokojenie badaczy. Według nich znalezisko znajduje się w fatalnym stanie i grozi wyciekiem toksycznych substancji. W pobliżu znaleziska natrafiono również na wrak niewielkiej jednostki rybackiej.

agdenes_dekk_nett

Zdaniem ekspertów zajmujących się tym przypadkiem, znalezisko z uwagi na to, że jest zagrzebane w dnie, stwarza dużo mniejsze zagrożenie, gdyby doszło do rozszczelnienia materiałów wybuchowych, niż gdyby znajdowało się bezpośrednio na powierzchni dna morskiego. Nie mniej jednak, istnieje duże ryzyko, że w niedalekiej przyszłości może dojść do skażenia fiordu.

„Problemem w tym wypadku jest fakt, że to miejsce charakteryzuje się dużą erozją. W związku z tym obiekty znajdujące się na dole korodują i ulegają zniszczeniu, stwarzając niebezpieczeństwo” – tłumaczy Terje Thorsnes z Geological Survey of Norway.

agdenes_broa_nett

Skąd wzięły się składowiska amunicji i materiałów wybuchowych takich jak to? Otóż po wojnie zatapianie tego typu przedmiotów było legalne i powszechnie stosowane. Teraz pora by zmierzyć się z konsekwencjami tamtych decyzji i działań.

Źródło: forskning.no Foto: NGU

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 29, 2015 20:23

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2020

Sortowanie
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia