Osada z epoki kamienia odnaleziona na dnie Bałtyku – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 21, 2016 16:51

Osada z epoki kamienia odnaleziona na dnie Bałtyku – video

Pod koniec zeszłego tygodnia media z Europy – w tym również z Polski – rozpoczęły informowanie o odnalezieniu „bałtyckiej Atlantydy”. Tym mianem szumnie określono osadę z epoki kamienia w wodach przybrzeżnych na południu Szwecji, badaną przez archeologów… od siedmiu lat. Odkrycie wprawdzie jest archeologiczną sensacją, a kolejne ustalenia przynoszą coraz więcej odpowiedzi dotyczących siedliska, warto jednak zaznaczyć, że temat nie jest taki nowy, jak mogły by na to wskazywać kolejne nagłówki.

Naukowcy z Lund University, pracując przez kolejne lata na tym stanowisku, odkryli bardzo dobrze zachowane pozostałości po osadzie, zamieszkiwanej sezonowo przez ludzi w okresie mezolitu – czyli środkowej epoki kamienia.

fishtrap

Wśród wielu ciekawych artefaktów znalazł się m.in. topór wykonany z poroża łosia, którego wiek określono na ok. 9000 lat!

„Chcemy odtworzyć obraz tego obszaru, by móc lepiej zrozumieć, jak to wszystko funkcjonowało. Jakie warunki panowały w okolicy i jak zmieniło się środowisko i klimat na przestrzeni lat.” – powiedział Anton Hansson, doktorant geologii czwartorzędu na Uniwersytecie w Lund.

Dzięki zmieniającemu się poziomowi wód, bardzo wiele artefaktów z Zatoki Hanöbukten, zachowało się w rewelacyjnym stanie. Oczywiście, jak na swój wiek. Dzięki wykonanym odwiertom możliwe było sprawdzenie wieku obiektów metodą datowania radiowęglowego. Sporządzono również mapę batymetryczną, ukazującą zróżnicowanie głębokości.

„Te miejsce było bardzo dobrze znane, ale teraz mamy technologię, pozwalającą zbadać je bardziej szczegółowo. Wcześniej mogliśmy badać tylko pojedyncze, rozproszone znaleziska, dziś możemy to zrobić bardziej kompleksowo.” – wyjaśnił Anton Hansson.

slide_335288_3371639_free

Według naukowców z uniwersytetu w Lund, dzięki badaniu takich miejsc, jak opisane powyżej, łatwiej będzie nam poznać drogę, jaką przebył człowiek znikając z kontynentu afrykańskiego. Wiele z takich siedlisk ludzkich znajduje się dziś pod wodą, gdyż poziom mórz jest obecnie wyższy. Jednak jak można zaobserwować, ludzie od zawsze preferowali trzymać się wybrzeża.

Źródło: phys.org

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 21, 2016 16:51

Dołacz do nas na Facebooku

Komputer Tusa
DAN polisa 3
DAN polisa 2
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2018

Sortowanie
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
6Mar - 9Mar 608:00Mar 923rd Eudishow
13Mar - 15Mar 1308:00Mar 15Kolosy
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1