Ciekawe znalezisko na wraku statku słynnego pirata Czarnobrodego

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 30, 2015 19:38

Ciekawe znalezisko na wraku statku słynnego pirata Czarnobrodego

Podczas prac archeologicznych na wraku jednostki, która niegdyś pływała jako flagowy okręt słynnego pirata Czarnobrodego, doszło do bardzo ciekawego znaleziska. Pracującym w tym miejscu archeologom udało się odnaleźć zestaw interesujących narzędzi medycznych z epoki. Wydobyte instrumenty świadczą, że kapitan Czarnobrody przywiązywał wielką wagę do tego, aby utrzymać swoją załogę w należytym zdrowiu.

Edward Teach znany pod pseudonimem Czarnobrody uznawany jest za jednego z najsłynniejszych piratów w historii tego procederu. Wraz ze swoją załogą i legendarnym okrętem „Queens Anne’s Revenge” plądrował i grabił statki pływające do i z „nowego świata” na początku XVIII w. Zginął podczas bitwy w 1718r.

Blackbeard-medicine-1

Wrak „Queens Anne’s Revenge” został odnaleziony w 1996r. i od tamtej pory badany jest przez kolejne ekipy archeologów. W tym czasie we wraku i jego okolicy udało się dokonać wielu ciekawych odkryć. Najnowszym są narzędzia medyka, który dbał o zdrowie pirackiej załogi. To bardzo cenna wskazówka, obrazująca jak wielką uwagę do zdrowia swoich podkomendnych przywiązywał kapitan.

Blackbeard-medicine-2

„Leczenie i operowanie chorych i rannych członków załogi, stanowiło w tamtym czasie nie lada wyzwanie. Wśród dolegliwości z jakimi musiał mierzyć się pokładowy medyk, były m.in. różne choroby, rany odniesione podczas rejsu czy walki, amputacje, choroby zębów, oparzenia i wiele innych dolegliwości.” – tłumaczy Linda Carnes-McNaughton, archeolog pracująca na wraku „Queens Anne’s Revenge”.

Blackbeard-medicine-4

O tym jaki nacisk Czarnobrody kładł na aspekt zdrowotny, niech świadczy fakt, że po zajęciu okrętu „Queens Anne’s Revenge” wypuścił całą francuską załogę… poza trzema chirurgami, kilkoma specjalistami od stolarki i kucharzem.

Blackbeard-medicine-7

Część medycznych instrumentów odnalezionych przez archeologów nosi znaki świadczące, że zostały one wyprodukowane we Francji. Bez wątpienia świadczy to o tym, że piraci weszli w jego posiadanie, wraz z zatrzymaniem na pokładzie trójki francuskich medyków.

Blackbeard-medicine-6

Wśród nich znajdują się takie instrumenty jak moździerz z mosiądzu służący do przygotowywania leków, słoje do przechowywania leków, miarki do odmierzania składników, srebrne igły do zszywania ran, nożyczki, strzykawki służące do leczenia typowo marynarskiej przypadłości jak syfilis, a także pompy do przeprowadzania lewatywy.

Źródło: livescience.com Foto: North Carolina Department of Cultural Resources

Dodane przez Małgorzata Brykała Styczeń 30, 2015 19:38

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń