Zlot Jaskiniowców Srebrna Góra 2018

Dodane przez Irena Gilwatowska Luty 23, 2018 17:26

Zlot Jaskiniowców Srebrna Góra 2018

W dniach 23-25 lutego odbywa się wydarzenie unikalne na skalę Polski – zlot nurków jaskiniowych w Srebrnej Górze. Dlaczego unikalne? Nie mamy w Polsce wielu jaskiń dostępnych do nurkowania. W dodatku położone są zazwyczaj w bardzo trudno dostępnych miejscach. W związku z tym, nurkowie jaskiniowi w Polsce szukając przestrzeni overhead wybierają środowiska niejednokrotnie dużo trudniejsze niż jaskinie – kopalnie, sztolnie, zalane forty czy bunkry.

Aby nurkować w takich miejscach, należy przejść specjalistyczny trening oraz posiadać odpowiednie wyposażenie. Dlatego też zlot ma charakter imprezy zamkniętej, oraz posiada dokładny plan nurkowań. Jedno miejsce nurkowe jest dostępne w danym momencie tylko dla jednego doświadczonego zespołu nurkowego.

Dlaczego Srebrna Góra? Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. Fortyfikacja miała zabezpieczyć militarnie Śląsk, zdobyty przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę obiektu wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.).

Twierdza składa się z sześciu fortów. Położenie Twierdzy i wieloletni brak osuszania jej podziemi sprawia, że odnaleźć możemy bardzo wiele „wejść”. Również wokół Twierdzy jest kilka bardzo wyjątkowych zalanych formacji.

Przeciętnemu nurkowi nic nie powiedzą nazwy takie, jak Silberloch, Dzikowiec, Marie Agnes, Augusta, Wapiennik, Browar, Studnia głębsza czy Studnia płytsza, ale dla nurków obecnych na zlocie oznaczają one przedzieranie się przez las, konfiguracje jaskiniowej szkoły francuskiej, wąskie i trudne wejścia, aż wreszcie nagrody w postaci wspaniałej widoczności i możliwości bycia w miejscach, w których dziesiątki lat temu tętniło życie.

Zlotowi Nurków Jaskiniowych towarzyszy cykl prelekcji oraz pokaz filmów o tematyce jaskiniowej.

Źródło: cave-diving.pl

Dodane przez Irena Gilwatowska Luty 23, 2018 17:26

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2018

Sortowanie
10Lis - 11Lis 1001:00Lis 11Scottish Dive Conference
14Lis - 17Lis 1401:00Lis 17DEMA Show 2018
16LisCałodniowa Konferencja historyczna z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza