Sac Actun trafi na listę dziedzictwa UNESCO?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2018 15:08

Sac Actun trafi na listę dziedzictwa UNESCO?

Hiszpańskojęzyczne media donoszą o staraniach, jakie czynione są, by system jaskiniowy Sac Actun w Meksyku, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te działania możemy określić jako pokłosie niedawnych odkryć i połączenie systemów Dos Ojos i Sac Actun w jeden, co skutkowało powstaniem najdłuższego zalanego systemu jaskiniowego na świecie.

Czemu system jaskiniowy Sac Actun jest tak niezwykły? Otóż z kilku różnych powodów, z których każdy jest istotny i czyni te miejsce niezwykle wyjątkowym i cennym obiektem, który a stałe wpisał się w losy ludzkiej cywilizacji.

Po pierwsze, niedawno informowaliśmy o odkryciu połączenia pomiędzy systemami Dos Ojos i Sac Actun. Zaowocowało to wchłonięciem mniejszego – Dos Ojos i tym samym sprawiło, że Sac Actun został najdłuższym zalanym systemem jaskiniowym. Krasowe tunele ciągnące się setkami kilometrów, to jednak nie tylko wspaniałe miejsce na nurkowanie jaskiniowe, czy raj geologa.

Podczas eksploracji i prób odnalezienia połączenia pomiędzy systemami, odkryto blisko 200 stanowisk archeologicznych! Biorąc pod uwagę, że w czasach kiedy ustępował lodowiec, poziom wody był tutaj niższy o 100 metrów, korytarze Sac Actun są prawdziwą kapsułą czasu, pozwalającą poznać przeszłość Jukatanu i jego mieszkańców.

Warunki powstałe po zalaniu systemu, w idealny wręcz sposób zakonserwowały szczątki zwierząt sięgające czasów plejstocenu, pierwszych ludzi zamieszkujących Jukatan, a także stały się skarbnicą artefaktów związanych z ludem Majów. Pośród zlokalizowanych stanowisk archeologicznych, niemal 3/4 dotyczy właśnie pozostałości majańskiej kultury.

Jak widać Sac Actun, to coś więcej niż rozległa ośmiornica krasowych korytarzy i kolejne miejsce do ponurania dla miłośników jaskiń. Mamy tu do czynienia z prawdziwym unikatem. Skarbem, o który należy zadbać, odpowiednio go zabezpieczyć i odkrywać jego tajemnice.

Źródło: lajornadamaya.mx

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2018 15:08

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2019

Sortowanie
4Kwi - 7Całodniowa Deep and Extreme Indonesia
5Kwi - 7Całodniowa Marine Diving Fair 2019
11Kwi - 14Całodniowa Asia Dive Expo (ADEX)
12Kwi - 14Całodniowa Diving Resort Travel Expo
27Kwi - 28Całodniowa The Blue Wild
28KwiCałodniowa Central New York Dive Show