Sac Actun trafi na listę dziedzictwa UNESCO?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2018 15:08

Sac Actun trafi na listę dziedzictwa UNESCO?

Hiszpańskojęzyczne media donoszą o staraniach, jakie czynione są, by system jaskiniowy Sac Actun w Meksyku, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te działania możemy określić jako pokłosie niedawnych odkryć i połączenie systemów Dos Ojos i Sac Actun w jeden, co skutkowało powstaniem najdłuższego zalanego systemu jaskiniowego na świecie.

Czemu system jaskiniowy Sac Actun jest tak niezwykły? Otóż z kilku różnych powodów, z których każdy jest istotny i czyni te miejsce niezwykle wyjątkowym i cennym obiektem, który a stałe wpisał się w losy ludzkiej cywilizacji.

Po pierwsze, niedawno informowaliśmy o odkryciu połączenia pomiędzy systemami Dos Ojos i Sac Actun. Zaowocowało to wchłonięciem mniejszego – Dos Ojos i tym samym sprawiło, że Sac Actun został najdłuższym zalanym systemem jaskiniowym. Krasowe tunele ciągnące się setkami kilometrów, to jednak nie tylko wspaniałe miejsce na nurkowanie jaskiniowe, czy raj geologa.

Podczas eksploracji i prób odnalezienia połączenia pomiędzy systemami, odkryto blisko 200 stanowisk archeologicznych! Biorąc pod uwagę, że w czasach kiedy ustępował lodowiec, poziom wody był tutaj niższy o 100 metrów, korytarze Sac Actun są prawdziwą kapsułą czasu, pozwalającą poznać przeszłość Jukatanu i jego mieszkańców.

Warunki powstałe po zalaniu systemu, w idealny wręcz sposób zakonserwowały szczątki zwierząt sięgające czasów plejstocenu, pierwszych ludzi zamieszkujących Jukatan, a także stały się skarbnicą artefaktów związanych z ludem Majów. Pośród zlokalizowanych stanowisk archeologicznych, niemal 3/4 dotyczy właśnie pozostałości majańskiej kultury.

Jak widać Sac Actun, to coś więcej niż rozległa ośmiornica krasowych korytarzy i kolejne miejsce do ponurania dla miłośników jaskiń. Mamy tu do czynienia z prawdziwym unikatem. Skarbem, o który należy zadbać, odpowiednio go zabezpieczyć i odkrywać jego tajemnice.

Źródło: lajornadamaya.mx

Nurek Tech intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 22, 2018 15:08

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2018

Sortowanie
10Lis - 11Lis 1001:00Lis 11Scottish Dive Conference
14Lis - 17Lis 1401:00Lis 17DEMA Show 2018
16LisCałodniowa Konferencja historyczna z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza