W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 29, 2017 14:43

W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca

Na dnie Morza Północnego odnaleziono wrak bombowca z czasów II Wojny Światowej. Odkrycia dokonała grupa inżynierów pracujących nad projektem podwodnej sieci elektrycznej. Według wstępnych ustaleń, zidentyfikowano jednostkę jako wrak ciężkiego samolotu bombowego Royal Air Force – Short Stirling.

Wrak został zlokalizowany podczas sprawdzania dna, w miejscu gdzie ma być położony kabel łączący Anglię i Norwegiię. Badający morskie dno naukowcy dokonali swojego odkrycia, na podstawie zdjęć zrobionych sonarem. Jak się okazuje to właśnie angielskie samoloty typu Short Stirling, były wykorzystywane do zrzutów zaopatrzenia dla norweskiego ruchu oporu.

sstirling002

Model samolotu został wytypowany przez eksperta lotniczego z Norwegian Institute for Cultural Heritage Research. Przypomniał on o kilku samolotach tego typu, które zniknęły bez śladu podczas lotów do Norwegii zimą, na przełomie lat 1944-45.

„Wykorzystujemy bardzo zaawansowaną aparaturę pomiarową, służącą do skanowania morskiego dna. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo precyzyjny obraz z głębokości 100-600 metrów. Odkryte obiekty oznaczane są następnie, jako punkty docelowe. Jeżeli uznamy to za stosowne, możemy im się przyjrzeć bliżej, wysyłając robota ROV wyposażonego w aparaturę video.„ – powiedział Nigel Williams, dyrektor projektu North Sea Link w National Grid

_97532202_mediaitem97527860

Właśnie tak było w tym przypadku. Kiedy robot ROV dotarł do obiektu by przeprowadzić jego inspekcję, wszystkich zaskoczyło to, co zobaczyli na ekranie monitora – koła samolotu. Wśród całej ekipy pojawił się olbrzymi entuzjazm, że udało zlokalizować się coś ważnego, co być może pozwoli poznać i zamknąć pewien rozdział niezwykłej historii sprzed ponad 70 lat.

W momencie, w którym uda się ostatecznie potwierdzić z jakiego typu maszyną mamy do czynienia w tym przypadku i jeżeli się okaże ona być wrakiem Short Stirlinga lub innego brytyjskiego samolotu, na mocy Protection of Military Remains Act z 1986r. automatycznie zostanie objęta ochroną, jako mogiła wojenna.

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Źródło: bbc.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 29, 2017 14:43

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019