Gigantyczna gąbka odnaleziona na Hawajach może być najstarszym organizmem żyjącym na Ziemi?

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 13, 2016 18:04

Gigantyczna gąbka odnaleziona na Hawajach może być najstarszym organizmem żyjącym na Ziemi?

Stworzenie odnalezione przez ekipę badaczy z National Oceanic and Atmospheric Administration w pobliżu Hawajów, na głębokości ponad 2100 metrów, jest największym przedstawicielem gąbek jaki kiedykolwiek został zarejestrowany. Ma wielkość minivana i najprawdopodobniej jest jednym z najstarszych stworzeń żyjących dziś na naszej planecie.

Niezwykła gąbka została odkryta w wodach północno-zachodniej części Hawajów. Rejon ten zgodnie z prawem podlega ścisłej ochronie i stanowi dom dla wielu niezwykłych morskich organizmów. Znany jest pod nazwą Papahanaumokuakea Marine National Monument i stanowi największy obszar ścisłej ochrony w USA. Większy niż wszystkie inne parki narodowe razem wzięte.

PHOTO - Biggest Sponge in Papahanaumokuakea Far Away

Przynależność gatunkowa olbrzymiego przedstawiciela gąbek nie została określona. Stworzenie jest białego koloru i delikatnym niebieskim zabarwieniu i swoim pofałdowanym wyglądem przypomina olbrzymi mózg.

„Te stworzenie ma najpewniej od wielu setek do tysięcy lat” – powiedział w rozmowie z mediami Daniel Wagner, kierownik badań NOAA

sea-sponge

Choć niewiele wiadomo na temat długości życia gąbek, wiek niektórych gatunków występujących w płytkich wodach, szacuje się na nawet 2300 lat!

Naukowcy pracujący dla National Oceanic and Atmospheric Administration badali gąbkę przez rok, zanim zdecydowali się upublicznić informację o swoim odkryciu.

sea-sponge2

Mimo tak długiego czasu poświęconego na jej badanie, nie udało się ustalić z jakim rodzajem gąbek mamy do czynienia. Najpewniej możemy się tego nigdy nie dowiedzieć, gdyż próbki rozesłane do największych ekspertów na całym świecie, również nie przyniosły odpowiedzi. Jedyne co wiemy na pewno, to że jest to największa znana ludzkości gąbka morska.

„Mamy tu te stworzenie, które prawdopodobnie nie zostało napotkane nigdy wcześniej. Jest olbrzymich rozmiarów i te fakty w połączeniu rodzą pewną dozę niepewności i nadziei, co jeszcze czeka na odkrycie w morskich głębinach?” – podsumował Christopher Kelly, biolog z Hawaii Undersea Research Lab

Źródło: noaa.gov

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 13, 2016 18:04

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych