Morze Bałtyckie odkryło kolejną z wielu swych tajemnic. Tym razem są to trzy drewniane wraki z XVII-XVII w. Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni i nurkowie-archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego zajęli się rozszyfrowaniem tej bałtyckiej zagadki, która zaskoczyła wszystkich.
Okazało się, że podczas standardowego zabiegu jakim jest pomiar morskiego dna, zauważono na nim sporą anomalię. Owym odstępstwem od w miarę płaskiego profilu jaki rysował się do tej pory na ekranie, okazały się być wraki dwóch żaglowców oraz wrak barki płaskodennej. Zdaniem ekspertów jednostki pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku.
Odkrycie było dla wszystkich olbrzymim zaskoczeniem, gdyż na tym obszarze co roku prowadzi się podobne pomiary i do dej pory nikt nie zauważył niczego nadzwyczajnego, a wraki pozostawały nieodkryte. Tym razem było inaczej.
W miejscu oddalonym około 350 m od nadbrzeża w centrum Gdyni znaleziono wrak barki płaskodennej. Od razu zostały zorganizowane badania, podczas których nurkowie zlokalizowali i obejrzeli znalezisko, a nawet zdołali odpiłować kawałek wręgi. Dzięki temu będzie można przeprowadzić ekspertyzy, które pomogą określić dokładny wiek znaleziska.
Jednak dużo bardziej zaskakującym odkryciem niż odnalezienie barki, było zlokalizowanie wraków dwóch żaglowców, z bardzo dobrze zachowanym fragmentem burty. Zlokalizowano je na głębokości 17 metrów w okolicach Portu Północnego. Całkiem niedaleko znajduje się także wrak innego żaglowca, który wciąż czeka na zbadanie. Przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań, które powiedzą coś więcej o znaleziskach, może zająć nawet kilka miesięcy.
Większość wraków, które zostały odnalezione w Morzu Bałtyckim nie nadaje się do ruszenia, a tym bardziej do wydobycia na powierzchnię. Dlatego też Urząd Morski stworzył dla nurków specjalną listę z miejscami, gdzie znajdują się ciekawsze wraki. Dzięki temu wszyscy zainteresowani nimi nurkowie, mogą zwiedzić z bliska wskazane eksponaty w podwodnym muzeum.
Więcej o eksploracji ciekawych wraków Morza Bałtyckiego oraz udostępnianiu kolejnych jednostek, przeczytacie w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.