Porcelana warta $43mln zostanie wydobyta

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 24, 2012 19:29

Porcelana warta $43mln zostanie wydobyta

Warta kosmiczną sumę $43mln chińska porcelana z XVI w. Spoczywa na dnie i czeka na śmiałków, którzy zdecydują się ją wydobyć. Ładunek drogocennych wyrobów znajduje się u wybrzeży Indonezji na głębokości 60m.

Drewniany wrak, który przewoził porcelanę, zatonął najprawdopodobniej w trakcie rejsu do Dżakarty, a raczej miasta, które kiedyś istniało w tym miejscu pod nazwą Batavia. Olbrzymi wrak (azjatyckie konstrukcje z tamtego okresu, były znacznie większe niż europejskie) odnaleziono w 2008r.

Na powierzchnię wydobyto już 38tyś. porcelanowych przedmiotów, w trakcie eksploracji wraku w 2010r. Jest to jednak przysłowiowa kropla w morzu, gdyż na dnie wciąż spoczywa ok. 700tyś. porcelanowych elementów. Są wśród nich miski, naczynia i kubki, wyprodukowane w trakcie panowania dynastii Ming i cesarza Wanli.

Do wydobycia porcelany przymierza się firma archeologiczna Arqueonauts Worldwide, zajmująca się wydobywaniem cennych przedmiotów z zagrożonych wraków. Jak twierdzi jej przedstawiciel, wrak taki jak ten, narażony jest w szczególności, gdyż wybrzeże Indonezji słynie z podwodnych grabieżców. Koszt całej operacji ma wynieść $6.3mln, ale najpierw rząd Indonezji, jako właściciel wraku, będzie musiał wydać nurkom stosowne zezwolenia.

Wiele z przedmiotów znajdujących się na wraku znajduje się w idealnej kondycji. Wszystko za sprawą słonej wody, która mimo iż dla wraków jest bezlitosna, to dla ich ładunku, często służy niczym najlepszy środek konserwujący.

Źródło: latimes.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 24, 2012 19:29

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń