Symbol III Rzeszy, wydobyty z głębin po 71 latach

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 21, 2011 12:12

Symbol III Rzeszy, wydobyty z głębin po 71 latach

orel

Grupa norweskich nurków technicznych, wydobyła ze spoczywającego w wodach Narwiku wraku jednostki Erich Giese, figurkę przedstawiającą nazistowskiego orła – jeden z najważniejszych symboli III Rzeszy.

Galeria zdjęć z wydobycia figurki na powierzchnię

Ważąca 70kg figurka, pierwotnie była przymocowana do sterówki, mierzącego ponad 120m niemieckiego niszczyciela Erich Giese. Okręt został zatopiony przez Aliantów, w trakcie drugiej bitwy morskiej pod Narwikiem, 13 kwietnia 1940r. Ekipa eksploracyjna natknęła się na znalezisko na głębokości 67m, niecałe 200m od linii brzegowej. Akcja odnalezienia i wydobycia, trwała 4 dni i brało w niej udział 2 nurków technicznych i 2 asekurujących. Podniesienie orła z morskiego dna nastąpiło nocą.

„To wyjątkowe znalezisko. Ma ono wielkie znaczenie symboliczne i sentymentalne dla całego kraju” – powiedziała dyrektor Muzeum Wojny w Narwiku – Erika Torgersen

Figurki wykonane z brązu, przedstawiające nazistowskiego orła, były umieszczane na okrętach niemieckiej floty w trakcie II Wojny Światowej. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933r., stał się on najważniejszym obok swastyki symbolem III Rzeszy, aż do jej upadku w roku 1945.

„To niesamowite, że muzeum udało się zabezpieczyć ten symbol. To bardzo istotne by starannie zatroszczyć się o tę część naszej historii” – powiedział Sven-Erik Grieg-Smith z Instytutu Archeologii, Religii i Kulturoznawstwa.

W tym konkretnym przypadku, możemy mówić o dużym szczęściu. Figurki z innych statków dawno już zostały zrabowane przez nurków wrakowych, podobnie jak dzwon z wraku Erich Giese, o którym wiadomo, że został wyłowiony w 1960r. Co z nimi się stało? Nie wiadomo, najprawdopodobniej skończyły na rynku kolekcjonerskim.

Teraz rzeźba zostanie poddana czyszczeniu w kwasie mrówkowym i wrzącej wodzie, w celu pozbycia się osadów, pokrywających jej powierzchnię przez ostatnie 71lat.

„Z tego co nam wiadomo, to jedyny taki egzemplarz pozostały w Norwegii. Resztę splądrowano i rozprzedano. Na szczęście ten zostanie zachowany w muzealnych zbiorach i najprawdopodobniej wystawiony na widok publiczny już w połowie sierpnia 2011r”.

Przedsięwzięcie było dosyć skomplikowaną operacją poszukiwawczo – wydobywczą, gdyż po ostrzelaniu niemieckiego niszczyciela, nazistowski symbol oddzielił się od okrętu i wylądował na dnie 10-15m od reszty wraku. Poszukiwania dodatkowo utrudniało muliste dno wód okalających Narwik.

Galeria zdjęć z wydobycia figurki na powierzchnię

Źródło: www.nrk.no

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 21, 2011 12:12

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019