Nowe gatunki odkryte w Antarktyce

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 7, 2012 14:31

Nowe gatunki odkryte w Antarktyce

NewSpeciesOfOctopus

Naukowcy zajmujący się badaniem dna morskiego w wodach Antarktyki, poinformowali o odkryciu szeregu, wcześniej nikomu nie znanych istot morskich. Kolonie nowych gatunków, zlokalizowano w ciemnych zakamarkach dna występujących, w pobliżu kominów termalnych.


Badacze z British Antarctic Survey, dokonali swego odkrycia przy użyciu robota ROV (Remotely Operated Vehicle), który często wykorzystywany jest w pracach podwodnych na dużych głębokościach. Tam gdzie człowiek nie ma wstępu osobiście, może zostać wysłany ROV, który pozwoli przyjrzeć się sytuacji i zgromadzi potrzebny materiał badawczy (film video, zdjęcia, próbki).

 

Środowisko jakie badali brytyjscy uczeni, jest dosyć specyficzne i bardzo unikatowe. Brak tam światła, ale dzięki kominom termalnym i określonym pierwiastkom i związkom chemicznym, życie może rozwijać się bez przeszkód.


antarcticventscrabskiwa

Dzięki przeprowadzonym badaniom, udało się odkryć nowe gatunki krabów, rozgwiazd, skorupiaków, ukwiałów i ośmiornic. Zdalnie sterowany robot zgromadził również ujęcia, świadczące o dominacji kolonii nowo odkrytego kraba yeti, w tamtejszym ekosystemie, skupionego wokół kominów.

 

Największe poruszenie wśród badaczy skupionych przy uniwersytetach Oxford i Southampton, wywołało jednak odkrycie nowego gatunku ośmiornicy, żyjącego na głębokości 2400m. Wstępne wnioski, po porównaniu zgromadzonego materiału, pozwalają stwierdzić, że życie kwitnące wokół kominów termalnych na całym świecie, jest dużo bardziej zróżnicowane, niż na początku uważano.

 

Źródło: antarctica.ac.uk


Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 7, 2012 14:31

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN