Rosjanie ustanowili rekord w najgłębszym nurkowaniu podlodowym! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 10, 2016 17:22

Rosjanie ustanowili rekord w najgłębszym nurkowaniu podlodowym! – video

Na dziś mamy kolejny wyjątkowy wyczyn! Tym razem reprezentacja naszych sąsiadów z Rosji zgarnęła rekord w najgłębszym nurkowaniu pod lodem! W trakcie zanurzenia w wodach Morza Białego, członkowie Russian Geographical Society zeszli na głębokość ponad 100 metrów pod poziom pokrywy lodowej i tym samym ustanowiła nowy rekord świata. Jak poinformowała agencja prasowa Interfax nurkowanie nie było zejściem po rekord sam w sobie, a wynikiem testów nowego sprzętu.

Bohaterami dnia zostali Maxim Astakhov i Alexander Gubin, dwaj członkowie Rosyjskiego Stowarzyszenia Geograficznego. Panowie odbyli trwające 80 minut nurkowanie, w trakcie którego testowali nowy sprzęt nurkowy, a przy okazji zeszli na głębokość 102 metrów ustanawiając rekord w głębokości nurkowaniu podlodowym. Jest to nie lada wyczyn, gdyż temperatura w Morzu Białym leżącym na obrzeżach koła arktycznego wynosi… -1.5 ºC! Ujemna temperatura przy jednoczesnym płynnym stanie skupienia jest możliwa z uwagi na wysokie zasolenie akwenu.

„Nie było totalnie ciemno, a tego właśnie się spodziewałem. Miałem też wielką przyjemność z obserwacji stworzeń, żyjących na głębokości 102 metrów, w tak trudnym środowisku, niemalże na dnie Morza Białego” – powiedział po nurkowaniu Astakhov.

Serba Bozana Ostojic, członek World Underwater Federation i ekspert od działań logistycznych Jacques-Yves Cousteau Team, był obecny na miejscu by potwierdzić, że zostały spełnione wszystkie wymagania aby rekord mógł zostać uznany.

Na załączonym video udostępnionym przez rosyjskie media widać, jak obaj nurkowie zanurzają się pod lód objuczeni butlami potrzebnymi do przeprowadzenia nurkowania. Całe nurkowanie prowadzone było oczywiście z zachowaniem elementarnych zasad nurkowania podlodowego. W trakcie nurkowanie, co słychać na filmie, jeden z nurków mówi, że jego sprzęt nie działał prawidłowo w ekstremalnych warunkach, jednak po chwili wszystko zaczęło funkcjonować.

Reklama

Ekspedycja, w ramach której przeprowadzono nurkowanie w Morzu Białym jest częścią projektu 13 Seas of Russia prowadzonego przez Russian Geographical Society od lipca 2015 roku.

Warto w tym miejscu wspomnieć,  że w 1999r. Sławomir „Paco” Paćko oraz Jacek „Jumbo” Książak zanurkowali pod lodem w jeziorze Hańcza na głębokość 105 metrów. Ich wyczyn w 2011r. również w tym samym akwenie, powtórzyła Agnieszka Kiel- Pałys.

Źródło: theguardian.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 10, 2016 17:22

5 komentarze

 1. Tomasz Andrukajtis Author Marzec 10, 19:23

  Kwestia zachowania procedur by nurkowanie zostało uznane za rekord to raz, a dwa nurkowania w wodzie słodkiej i słonej to najczęściej dwie oddzielne kategorie rekordów…

 2. Starnawski Marzec 10, 17:40

  Cudze chwalicie swojego nie znacie ;)
  1999 Paćko i Książak 105m pod lodem
  2011 Agnieszka Kiela-Pałys 105m pod lodem

  • SurfaceInterval Marzec 12, 13:06

   Zgadza się, tylko pytanie czy są jakieś materiały prasowe gdzie można by ba ten temat poczytać ?

 3. Paco Marzec 10, 17:31

  Nieprawda. Znacznie wcześniej bo w 1999 w lutym razem z Jackiem Książakiem vel Jumbo zanurkowaliśmy pod lodem w Hańczy na 105m. Odpowiedni wpis można znaleźć w książce gości u Słowikowskiego.

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń