Pierwszy przypadek hybryd wśród rekinów

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 8, 2012 18:12

Pierwszy przypadek hybryd wśród rekinów

blacktipshark2

Naukowcy badający rekiny na wschodnim wybrzeżu Australii, odkryli zaskakującą i niespotykaną rzecz. Otóż część występujących w tym miejscu gatunków, wykazuje niezwykłe wręcz tendencje do krzyżowania się między sobą. Zjawisko to podważa część z powszechnie przyjętych teorii na temat tych zwierząt.

 

Pierwszy udokumentowany przypadek hybrydyzacji, dotyczy dwóch gatunków: żarłacza czarnopłetwego i Carcharhinus tilstoni. Obszary występowania obu rekinów pokrywają się ze sobą, a dodatkowo na korzyść hybrydyzacji, działa fakt, iż oba gatunki są ze sobą blisko spokrewnione.

 

Za pomocą testów DNA i pomiarów ciała, naukowcom z australijskiego Uniwersytetu Queensland, udało się zlokalizować, aż 57 hybryd, występujących w 5 różnych lokalizacjach. Dr Jennifer Ovenden uważa, że inne blisko spokrewnione gatunki rekinów i płaszczek na całym świecie, mogą zachowywać się podobnie:

 

„Spotkanie dzikiej hybrydy, to niezwykle rzadkie zjawisko, dlatego odnalezienie krzyżówek i ich potomstwa, jest czymś niezwykłym. To mieszanie się gatunków, może pomóc rekinom w przystosowaniu się do zachodzących zmian środowiskowych. Znacznie mniejsze C. tilstoni, wolą tropikalne wody na północy, natomiast zdecydowanie większe żarłacze czarnopłetwe, upodobały sobie subtropikalne i umiarkowane wody, okalające południowo-wschodnią część australijskiego wybrzeża”


Naukowcy będą teraz badać odnalezione hybrydy, pod względem zasięgu strefy krzyżowania oraz sprawności fizycznej.

 

Źródło: uq.edu.au
Foto: Tyler Corder


Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 8, 2012 18:12

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020