Jedyny lotniskowiec III Rzeszy

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2012 21:04

Jedyny lotniskowiec III Rzeszy

Spośród filmów jakie zamieszczamy na naszej stronie, bardzo wiele to ujęcia złapane w obiektyw przez rodzimych „operatorów”. Niewiele jednak z nich pochodzi z naszych, polskich akwenów. Ponieważ jako kraj nie mamy się czego wstydzić, jeżeli chodzi o nurkowiska (a pod pewnymi względami można powiedzieć, że jesteśmy światową czołówką), postanowiliśmy zwiększyć dawkę filmów z krajowych wód.

W czasie II Wojny Światowej, niemiecka Kriegsmarine doczekała się zaledwie jednego lotniskowca, w postaci okretu Graf Zeppelin. Zwodowany w 1938r. nigdy nie został tak naprawdę ukończony (do 1943r. ukończono go w 90%). Co więcej mimo swojej obecności wśród innych jednostek marynarki wojennej II Rzeszy, Graf Zeppelin nigdy nie brał udziału w bitwie morskiej!

Odholowany do Szczecina, 25 kwietnia 1945r. został przejęty przez sowietów. 17 sierpnia 1947 zatonął podczas holowania, najprawdopodobniej jako okręt-cel. Dowodzący wojsk stalinowskiego reżimu, chcieli poznać odporność niemieckiego okrętu na trafienia różnymi pociskami. Inna wersja mówi natomiast o tym, iż Zeppelin został zatopiony pod naciskiem wojsk sojuszniczych, które nie chciały, aby ZSRR dysponowało w swoim arsenale lotniskowcem.

Źródło: wikipedia.org
Film: Jerzy Abramowicz

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 14, 2012 21:04

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama