Relacja z targów Podwodna Przygoda

Dodane przez Kuba Luty 7, 2011 22:01

Relacja z targów Podwodna Przygoda

joomplu:992

W pierwszy weekend lutego nurkowa stolica Polski przeniosła się z Trójmiasta do Warszawy, a dokładniej do Pałacu Kultury i Nauki. To właśnie tam miała miejsce druga edycja targów Podwodna Przygoda którym w tym roku towarzyszył Nurgres. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników nurkowania jak i instruktorów biorących udział w warsztatach. 

Targi otwarto dla zwiedzających punktualnie o 10. Korzystając z faktu, że po terenie targów kręci się puki co, więcej wystawców niż zwiedzających, oglądamy kolejne stoiska. Standardowo oferta wystawców to mieszanka producentów sprzętu, baz nurkowych, organizacji, instruktorów oraz biur podróży.

Zaraz po wejściu, wzrok przyciąga duże stoisko Maresa. Na kolejnym stoisku firmy Sony, oglądamy kamery, aparaty, światła i obudowy. Dodatkowo dla zwiedzających wyświetlane są filmy nakręcone prezentowanym sprzętem. Nie trzeba dodawać, że są świetnej jakości. Kawałek dalej znajduje się stanowisko Bare, dysponujące największą ekspozycją na całych targach. Szczególne zainteresowanie wzbudza nowy typ zamka gazoszczelnego zastosowany w prezentowanych skafandrach Bare. Jest on w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Zamek chodzi zdecydowanie lżej niż jego tradycyjny odpowiednik, a producent zapewnia, że jego wytrzymałość przewyższa klasyczne suwaki wykonane z metalu i gumy.

joomplu:982Podczas tegorocznej edycji Podwodnej Przygody wystawcy zaprezentowali wiele nowych modeli latarek. Wyraźnie można zauważyć nowy trend związany z popularyzacją techniki LED. To właśnie latarki tego typu dominowały na wszystkich stoiskach. Wystawcy podkreślają wiele zalet tego sprzętu takich jak mniejsze gabaryty, zdecydowanie dłuższy czas pracy na baterii i większa żywotność palnika. Wśród producentów ledowego światła największą popularnością cieszyły się stoiska Gralmarine oraz Ammonite Systems.

Kolejną nowością są przepusty do ogrzewania w suchym skafandrze, montowane pod zawór dodawczy. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć robienia kolejnej dziury w skafandrze. Firma Santi Diving wprowadziła nawet zawór dodawczy, ze zintegrowanym przepustem kablowym co pozwoliło na znaczne zmniejszenie wysokości całego zaworu.

W miarę upływu czasu przybywało zwiedzających. Momentami w kolejce przy kasach, oczekiwało nawet kilkadziesiąt osób.

 

Zapraszamy do obejrzenia całej galeri: Podwodna Przygoda 2011


Klika minut po 11 wystartował Nurgres. Otwarcia dokonał główny organizator, Maksymilian Allweil. Po chwili rozpoczął się pierwszy wykład prowadzony przez Tomasza Nitkę na temat siły odruchu nurkowego i nurkowania po wydechu. Prezentacja jak i wnioski z niej płynące były zaskakujące.

Kolejnym prelegentem była Agata Bogusz. Instruktorka nurkowania, freediverka, rekordzistka Polski we freedivingu. W czasie godzinnej prezentacji, można było usłyszeć o technikach wyrównywania ciśnienia oraz sprawdzić swoje siły podczas ćwiczeń praktycznych z użyciem balonów. Ćwiczenia pozwalały uzmysłowić sobie, na czym polegają poszczególne z zaprezentowanych technik.

joomplu:986

Następnie odbyły się 3 wykłady prowadzone przez PADI Course Directorów. Jako pierwszy Witold Śmiłowski, opowiadał o nurkowaniu z rekinami. Była to chyba najlepsza prezentacja targów. Następnie Maciej Curzydło przybliżył historię dekompresji oraz wyjaśnił podstawowe pojęcia z tego zakresu. Jako ostatni wystąpił Michał Kosut, który analizował przyczyny śmiertelnych wypadków nurkowych.

Podczas kolejnych wykładów wyświetlone zostały dwa filmy. Pierwszy z nich przedstawiał najgłębsze polskie nurkowanie na 264 metry, wykonane przez Dariusza Wilamowskiego, w jeziorze Garda. Drugi film dokumentował nurkowania na wraku ORP Grom, jakie zostały wykonane w zeszłym roku. Listę wykładów jakie odbyły się pierwszego dnia, uzupełniała prezentacja o Polskim Programie Badań Podwodnych, prowadzonym w latach 2009 -2010 w Antarktyce .

W trakcie trwania Nurgres, odbywały się także warsztaty. Można było posłuchać o zarządzaniu bazą klientów przy pomocy programu Microsoft Outlook oraz PDA, o którym opowiadał Jacek Wendołowski, oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez instruktorów TDI. Podczas tej części programu Jacek Musiał opowiadał o szkoleniu ‘Nurkowanie solo’, jakie ma w swojej ofercie organizacja SDI, Marcin Chochorowski opowiadał o przygotowaniu do nurkowania technicznego, a Adam Wysoczański o szkoleniach reabretherowych w TDI. Można było także obejrzeć film z nurkowania wrakowego na 150m na reabretcherach, a po wszystkim zadawać pytania na temat nurkowań i szkoleń na tym sprzęcie. Ostatnie warsztaty na temat pływalności w piankach i suchych skafandrach, poprowadził Maciej Curzydło.

joomplu:1034Niestety zdecydowanym minusem warsztatów była ich lokalizacja. Sala w której się odbywały znajdowała się na 4 piętrze, podczas gdy całe targi zlokalizaowane były, na parterze Pałacu Kultury. Dodatkowo aby dostać się do sali warsztatowej trzeba było przejść przez szkolną dyskotekę, co potęgowało problemy z jej odnalezieniem. Natomiast już w trakcie trwania warsztatów były one cały czas zakłócane przez muzykę dochodzącą zza drzwi. Jest to element, który organizatorzy zdecydowanie muszą poprawić podczas kolejnej edycji konferencji.

Podczas drugiego dnia targów można było wziąć udział między innymi w wykładach Kamila Jaczyńskiego który opowiadał o tym jak został nurkiem, dowiedzieć się o nurkowaniu dzieci od Małgorzaty Raj oraz wziąć udział w konkursach dla zwiedzaijacych. 

Oprócz targów, wykładów i ćwiczeń, organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Można było między innymi wykonać bezpłatny przegląd automatów, zasięgnąć porad medycznych, a po zakończeniu pierwszego dnia Nurgresu, uczestniczyć w pokazie filmów nurkowych.

Podsumowując targi nurkowe ‚Podwodna Przygoda’ uważamy, za udane. Mamy nadzieję, że będą się ona dalej rozwijać i promować nurkowanie tak jak do tej pory.

 

Zapraszamy do obejrzenia całej galeri: Podwodna Przygoda 2011

Dodane przez Kuba Luty 7, 2011 22:01

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019