Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali wrak okrętu wojennego z 1672 r., który przewoził ładunek włoskiego marmuru.
Nieznany wrak pojawił się po raz pierwszy w 2015 r. Wówczas brytyjscy hydrografowie badający wybrzeże odnotowali go jako anomalię na morskim dnie. Przez kilka kolejnych lat nikt nie zainteresował się tym odkryciem, aż do 2019 r. Wtedy lokalny nurek David Ronnan dokładnie zbadał miejsce i odkrył nieznany wrak drewnianej jednostki.
O swoim odkryciu Ronnan powiadomił pracowników Historic England (HE), a następnie wspólnie z Markiem Beattie-Edwardsem z Nautical Archaeology Society (NAS) stali się licencjobiorcami wraku. Oznaczało to, że teraz panowie będą mogli rozpocząć legalne badanie stanowiska. W międzyczasie odkrycie uznano za na tyle istotne, aby wrak otrzymał najwyższy dostępny poziom ochrony.
Przez kolejne cztery lata pracownicy i nurkowie NAS wykonali 282 nurkowania na wraku i w jego pobliżu. W efekcie zgromadzili szczegółowy materiał dokumentujący odnalezioną jednostkę, która zyskała miano “Nieznany wrak w Eastbourne”.
Holenderski wrak okrętu wojennego
Wszystko zmieniło się sierpniu 2020 r., kiedy wiele wskazywało na to, że jest to wrak holenderskiej jednostki. Agencja Dziedzictwa Kulturowego Holandii (RCE) sfinansowała badania NAS. W ich efekcie podjęto z dna m.in. dwie marmurowe płyty, które przekazano do analizy przez ekspertów HE. Badania wykazały, że marmur pochodzi z kamieniołomów w Alpach Apuańskich w pobliżu Carrary we Włoszech. Płyty, które trafiły do Holandii, zostałyby wykorzystane do budowy domów o wysokim statusie.
Dziś wiemy już, że jest to XVII-wieczny holenderski okręt wojenny “Klein Hollandia”. Okręt powstał w 1656 roku i należał do Admiralicji w Rotterdamie. Co ciekawe, okręt brał udział we wszystkich istotnych bitwach drugiej wojny angielsko-holenderskiej (1665-1667).
Badanie tego ważnego wraku było doskonałym przykładem partnerskiej współpracy pomiędzy Historic England, Cultural Heritage Agency of the Netherlands i Nautical Archaeology Society. Jesteśmy zachwyceni, że materiałoznawcy z Historic England odegrali kluczową rolę w rozwiązaniu zagadki odkrycia tożsamości tej jednostki. Poznanie historii okrętu wojennego “Klein Hollandia” otwiera kolejny fascynujący rozdział w już bogatej, wspólnej historii morskiej Wielkiej Brytanii i Holandii – powiedział Duncan Wilson, Dyrektor Naczelny Historic England.
Wrak okrętu wojennego “Klein Hollandia” jest w bardzo dobrym stanie. Badacze są przekonani, że stanowisko może zaoferować im wiele informacji o tym, jak budowano XVII-wieczne holenderskie statki oraz o działaniach okrętu wojennego podczas jego ostatniej podróży.
Fot. Historic England
Fotogrametria to bez wątpienia jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi dokumentacji podwodnych obiektów. O fotogrametrii bałtyckich wraków przeczytacie w artykule Bartłomieja Pitali, który opublikowaliśmy w 21 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.