Ponad 5 ton śmieci usunięte z meksykańskich cenot!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 30, 2019 18:50

Ponad 5 ton śmieci usunięte z meksykańskich cenot!

W meksykańskim stanie Jukatan przeprowadzono akcję oczyszczenia cenot ze śmieci, nagromadzonych na przestrzeni lat. Łącznie udało się zebrać i usunąć aż 5 ton wszelkiej maści odpadków, zalegających w zalanych jaskiniach i ich najbliższej okolicy.

Oprócz pozbycia się wszystkich zbędnych pozostałości po ludziach, w ramach akcji sadzono również drzewa, by wspomóc i umocnić rozwój lokalnego ekosystemu. W tę ważną akcję udało się zaangażować wielu mieszkańców, dzięki czemu okazała się ona olbrzymim sukcesem.

Do tej pory oczyszczono już cenopty X-Pakay, Uitzán, X-Becal, Popolá, Chihuojol, Kaua, Libre Unión, Yaxcabá, Tabi i ChénHa. Z wymienionych 10 miejsc zebrano w sumie 5,5 tony śmieci. Cenoty to unikalne twory i ekosystemy o niezwykłej równowadze biologicznej, które można znaleźć tylko na półwyspie Jukatan.

basuracenotes_x1x

Dodatkowo w kulturze Majów cenoty uważane były za miejsca święte, gdzie składano ofiary bogom. Dlatego zachowanie ich w jak najlepszym stanie jest kluczową sprawą i priorytetem dla lokalnych władz oraz społeczności zamieszkujących Jukatan.

Źródło: theyucatantimes.com


Wszystkim, których pasjonuje nurkowanie w meksykańskich cenotach, polecamy artykuł opublikowany w 5 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 30, 2019 18:50

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020