W miniony poniedziałek, 13 grudnia, Grupa Nurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców wydobyła bombę z Jeziora Kierskiego.
Niebezpieczną pozostałość w wodach Jeziora Kierskiego odnalazł na głębokości około 5 metrów płetwonurek. Niewybuch znajdował się mniej-więcej 40 metrów od linii brzegowej, w pobliżu wsi Chyby. Dlatego mężczyzna oznaczył miejsce i o niebezpiecznym znalezisku powiadomił odpowiednie służby.
Na miejsce przybyła GNM z 12 dTR 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyspecjalizowana w podobnych sytuacjach. Nurkowie ze Świnoujścia najpierw przeprowadzili w wodach jeziora wstępny rekonesans. Następnie na podstawie zebranych informacji ustalili, że niewybuch zalegający na dnie zbiornika, to niemiecka bomba lotnicza SD 70 z czasów II wojny światowej.
Przeprowadziliśmy trzy nurkowania, dlatego działania trwały ponad cztery godziny. Sprawdziliśmy wszystkie parametry: stan uzbrojenia, stan techniczny, rejon dookoła obiektu. W poniedziałek podejmiemy bombę i przekażemy ją miejscowemu patrolowi saperskiemu celem neutralizacji — powiedział w niedzielę chorąży marynarki Michał Jodłoski, dowódca 41. zespołu rozminowania GNM z 8. FOW w Świnoujściu.
Specjaliści stwierdzili, że odnaleziona bomba znajduje się w bardzo dobrym stanie zachowania. Tuż obok niewybuchu odnaleziono lotki. Zdaniem wojskowych ten fakt świadczy o tym, że odkąd bomba wpadła do jeziora, to nikt jej nie ruszał. Nurkowie z GNM sprawdzili również najbliższą okolicę, aby upewnić się, że jest to jedyny obiekt niebezpieczny w pobliżu.
Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) podczas dzisiejszej akcji wydobycia obiektu niebezpiecznego z dna jeziora Kierskiego.
🎥GNM 12.dTR
Posted by Marynarka Wojenna RP on Monday, December 13, 2021
Nurkowie-minerzy ze Świnoujścia podjęli niewybuch za pomocą pontonu wydobywczego. Następnie bombę z Jeziora Kierskiego przekazali miejscowemu patrolowi saperskiemu. Ponieważ to właśnie saperzy zneutralizują niewybuch na poligonie w Biedrusku.
Co zrobić w podobnej sytuacji?
Jak zawsze przy podobnej okazji polecamy zapoznanie się z zamieszczonym poniżej artykułem. Na łamach naszego magazynu Sebastian Łepkowski wyjaśnia, w jaki sposób należy zachować się w podobnej sytuacji. Dzięki tej lekturze dowiecie się co zrobić i czego unikać, aby nic nikomu się nie stało.
Fot. Mikołaj Kamieński/GNM 12.dTR
Polskie jeziora również pełne są niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co zrobić, kiedy trafimy na jeden z nich? Jak się zachować? Tego dowiecie się z tekstu Sebastiana Łepkowskiego “Bomba”, który pojawił się w 2 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.