Grupa Baltictech rozpoczęła oficjalny nabór wśród nurków. Każdy pasjonat nurkowania wrakowego ma szansę dołączyć do zespołu.
Jeżeli paliwem, które napędza Twoje działania, jest czysta pasja, to nie możesz przegapić tej okazji! Baltictech poszukuje osób, które dołączą do zespołu i pomogą zintensyfikować prowadzone poszukiwania. Oczywiście kandydaci muszą spełniać określone wymagania, ale to jest chyba oczywiste?
Zacznijmy jednak od tego, skąd w ogóle wziął się sam pomysł. Tę kwestię zapewne najlepiej wyjaśni lider grupy Tomasz Stachura.
Wielokrotnie spotykaliśmy się z opinią, że jesteśmy hermetyczną grupą, do której nie można się dostać. Kilka lat temu wymyśliliśmy nawet, żeby zorganizować weekend nurkowy z Baltictechem. Kilka dni szkoleń, podczas których można by było nas lepiej poznać. Jednak, jak to często w życiu bywa, pochłaniały nas co chwilę kolejne projekty. Dlatego cała sprawa nieco się przeciągnęła. Teraz przyszedł odpowiedni moment, w którym chcemy podjąć konkretne działania. – tłumaczy Tomasz Stachura
Wspólne nurkowania
W najbliższą środę, czwartek i piątek (29 września – 1 października) każdy nurek, który spełnia warunki, może dołączyć do Baltictechu na wspólne nurkowania. W ciągu 3 dni odbędzie się badanie około 5-6 płytkich wraków, które znajdują się w strefie przybrzeżnej, na wschód od Łeby. Wraki położone są dosyć płytko, na głębokości ok. 1,5-2 m i na radarze Baltictechu znajdują się już od kilku lat.
Ciągle nie składało się, żeby je sprawdzić. Kiedy już spotykaliśmy się jako Baltictech, to robiliśmy zaawansowane nurkowania techniczne, a te płytkie wraki ciągle czekały na swój moment. Teraz od wtorku do piątku wieje nietypowy i rzadko spotykany wiatr z południa. Dzięki temu w odległości 3-4 Mm od brzegu warunki będą idealne.
W trakcie wspomnianych trzech dni chętne osoby będą wspólnie z członkami Baltictechu sprawdzać konkretne pozycje. Nurkowania prowadzone będą z łodzi, a niektóre wypłynięcia będą dosyć dalekie, nawet do 10 km. Podczas prac pod wodą nurkowie zajmą się odsłanianiem wraków przy pomocy ejectora i ich identyfikacją. Chodzi o określenie potencjału stanowiska i stwierdzenie, czy jest to np. zwykły kuter rybacki, czy może ciekawy wrak drewnianego żaglowca?
Po dniu spędzonym na nurkowaniach i badaniu wraków wszystko będzie można omówić i przeanalizować podczas wspólnej kolacji.
Na ten moment zgłosiło się już 6-7 osób, które wyraziły chęć wspólnych nurkowań. Powiedzmy zatem nieco więcej o wymaganiach i tym, kogo szuka Baltictech?
Wymagania
Podstawowymi kryteriami i absolutnym minimum są uprawnienia Advanced Nitrox. Konieczne jest posiadanie pasji oraz chęci do dalszego rozwoju jako nurek. Zespół pracuje na obiegach zamkniętych i idealny kandydat powinien mieć plan na dojście do takiego poziomu w ciągu 12-24 miesięcy.
Ważne jest również to, żeby nowi nurkowie wnosili do zespołu unikalne umiejętności. Dlatego dodatkowym plusem będzie np. posiadanie uprawnień sternika motorowodnego, bycie mechanikiem, umiejętność tworzenia i prowadzenia strony www, czy montażu i obróbki materiałów foto i video.
Ostatnie lata były bardzo intensywne i zleciały w mgnieniu oka. Nasz zespół nie robi się młodszy, a do tego tempo prac i pojawiania się nowych projektów jest bardzo intensywne. Nie wszyscy w naszej grupie mogą zawsze być do dyspozycji, dlatego chcę, żeby w Baltictechu pojawiły się nowe osoby. Szukamy nurków, którzy pomogą nam utrzymać tempo oraz wniosą swój wkład w działania Baltictechu.
Jeżeli pogoda i okoliczności pozwolą, to Baltictech planuje w tym roku jeszcze 2 takie spotkania. Celem jest wyłonienie 3-4 osób, które dołączą do grupy na stałe.
Koszt: Uczestnicy na koniec muszą podzielić się kosztami zużytego paliwa. Przy dalszych wypłynięciach ok. 300 PLN na nurka.
Baltictech
Kim jest wywodząca się z Trójmiast grupa Baltictech, nikomu specjalnie tłumaczyć nie trzeba. W ciągu ostatniej dekady, z jednej z wielu ekip nurków technicznych, wyrosła na czołowy zespół zajmujący się poszukiwaniem, eksploracją i dokumentacją wraków. Swoje działania grupa prowadzi głównie w rejonie Morza Bałtyckiego oraz na Morzu Północnym.
Więcej o eksploracji ciekawych wraków Morza Bałtyckiego oraz udostępnianiu kolejnych jednostek, przeczytacie w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.