Grupa Baltictech poinformowała, że podczas gromadzenia dokumentacji wraku, zespołowi nurkowemu udało się odnaleźć dzwon okrętowy MS Goya.
Dzwon okrętowy MS Goya, to kolejny na liście odnalezionych przez grupę Baltictech. Zaledwie 10 dni wcześniej zlokalizowali na dnie Bałtyku dzwon SS Frankfurt, a latem 2019 r. odnaleźli dzwon na wraku Steubena.
Takie rzeczy nie dzieją się często! Zaledwie 10 dni po odkryciu dzwonu na wraku SS Frankfurt trafiamy na dzwon na wraku statku Goya. Odkrycie tym bardziej wyjątkowe, że wrak ten jest już trochę zbadany. Od czasu odkrycia w 2002 roku odbyło się na nim przecież wiele, mniej lub bardziej legalnych nurkowań. – poinformowali członkowie Baltictech
Bez wątpienia powyższe znaleziska są niezwykle cenne z uwagi na swoją wartość historyczną. Dodatkowo, ich odnalezienie należy rozpatrywać w charakterze niezwykłego szczęścia. Wszystko dlatego, ponieważ wiele bałtyckich wraków przez lata zostało po prostu splądrowane.
M.in. stąd też działania grupy Baltictech, zmierzające do stworzenia dokumentacji fotograficznej i inwentaryzacji poszczególnych jednostek oraz zapewnienia im lepszej ochrony po przez udostępnianie kolejnych wraków do nurkowania. W jaki sposób mogłoby to poprawić sytuację? O tym przeczytacie w naszej rozmowie z Tomaszem Stachurą.
Na dzwon udało nam się trafić podczas inwentaryzacji wraku, którą wykonujemy jako Baltictech (pod okiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Urzędu Morskiego w Gdyni) celem pokazania obecnego stanu wraków Gustloff, Goya i Steuben. – czytamy na stronie Baltictechu
Odnalezienie dzwonu
Tym razem skupiliśmy się na części rufowej i ładowniach. W drodze powrotnej przepływaliśmy jeszcze przez mesę, gdzie Jacek Kapczuk wypatrzył a Marek Cacaj sfilmował niewielki dzwon na podłodze. Nie jest to typowy dzwon okrętowy a raczej taki, przywołujący załogą na posiłki. Niemniej nam serce zabiło mocniej. – relacjonuje grupa Baltictech
Grupa Baltictech poinformowała również, że po wykonaniu zdjęć dzwon pozostał nie miejscu. Zgodnie z zapowiedzią w najbliższym czasie członkowie zespołu udostępnią więcej zdjęć z przeprowadzonej inwentaryzacji „bałtyckich Titaniców”.
Ekipa Baltictech
Tomasz Stachura
Marek Cacaj
Tomasz Zwara
Jacek Kapczuk
Łukasz Piorewicz
Piotr Lalik
Łukasz Pastwa
Kamil Macidłowski
Krzysztof Wnorowski
Karol Jacob
Fot. Marek Cacaj
Więcej o eksploracji ciekawych wraków Morza Bałtyckiego oraz udostępnianiu kolejnych jednostek, przeczytacie w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.