Krajobraz oceanicznych głębin jawi się jako bezkresna podwodna pustynia, gdzie wszyscy mieszkańcy walczą o przetrwanie, a każdy posiłek jest prawdziwym świętem. Dlatego obrazy uchwycone na poniższym filmie przez badaczy z Nationa Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA, to prawdziwy unikat!
Latem 2019 r. naukowcy z NOAA badający oceaniczne głębiny u wybrzeży USA zarejestrowali niezwykle rzadką sytuację, kiedy grupa rekinów ucztowała na truchle martwego miecznika. Udokumentowanie takiej sceny, to prawdziwa wygrana na loterii, ale szybko miało się okazać, że stanowiła ona tylko preludium do niezwykłego finału.
Zdalnie sterowany robot ROV należący do NOAA nagrywał rekiny pochłaniające łapczywie kolejne kęsy miecznika i nikt nawet się nie spodziewał – łącznie z rekinami – że pojazd posłuży za wspaniałą zasłonę dla wielkiego wrakonia, który miał swój własny plan na ucztę.
Zacznijmy jednak od początku. Cała scena rozgrywała się na głębokości około 450 metrów, w odległości 130 km od wybrzeża Karoliny Południowej. Zespół NOAA wykorzystując zdalnie sterowanego robota ROV Deep Discoverer prowadził poszukiwania wraku tankowca SS Bloody Marsh. W pewnym momencie obsługa pojazdu natknęła się na szczątki 2,5-metrowego miecznika, na których ucztowało prawie tuzin rekinów.
Przyczyna śmierci tego majestatycznego zwierzęcia nie jest jasna. Być może miecznik padł ze względu na wiek, chorobę lub inne obrażenia. Nigdzie nie było widocznego haczyka ani śladu żyłki, co sugerowałoby, że był to zgubiony połów. Jednak ryba była już mocno zmasakrowana setkami ugryzień rekinów i najpewniej wszelkie ślady nie były by już widoczne – powiedział Peter J. Auster, naukowiec morski z University of Connecticut
Rekiny były dwoma gatunkami wolno poruszających się rekinów głębinowych z rodziny Somniosidae, powszechnie nazywanych rekinami śpiącymi. Dwa większe osobniki to prawdopodobnie kolenie gruboskórene (Centroscymnus owstonii), z kolei pozostałe należały do stosunkowo niedawno odkrytego gatunku kolenia dżina (Squalus clarkae), nazwanego tak na cześć założycielki Mote Marine Laboratory Eugenie ‘Shark Lady’ Clark.
Ciało martwego miecznika przyciągnęło wygłodzonych padlinożerców, jednak nie minęło wiele czasu, zanim zjawił się ktoś jeszcze. Samotny wrak atlantycki (Polyprion americanus), pojawiło się na miejscu całego zamieszania, aby upolować dla siebie smakowity kąsek.
Te masywne ryby mogą przekraczać dwa metry długości i zazwyczaj kręcą się wokół głęboko położonych jaskiń i wraków statków. Nie jest jasne, czy wrakoń miał apetyt na miecznika, czy od razu zdecydował się na nieco świeższy asortyment. Jednak w pewnym momencie wychynął z blasku świateł robota Deep Discover i po prostu połknął jednego z ucztujących rekinów.
Fot: National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA
Jeżeli interesują was rekiny i spotkania z nimi, to koniecznie musicie zajrzeć do 9 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.