17 gatunków rekinów zagrożonych wyginięciem

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Kwiecień 1, 2019 17:17

17 gatunków rekinów zagrożonych wyginięciem

W ocenie ekspertów z International Union for the Conservation of Nature (IUCN), aż 17 z 58 przebadanych gatunków rekinów jest obecnie zaginionych wyginięciem. Niestety sytuacja rekinów z biegiem kolejnych lat jest coraz gorsza i brak w tej sprawie powodów do optymizmu. Wśród 17 zagrożonych gatunków, aż 6 zostało sklasyfikowanych jako krytycznie zagrożone wyginięciem.

O tym, że lista zagrożonych rekinów rośnie nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. W najnowszym opracowaniu pojawiły się aż trzy nowe zagrożone gatunki – Whitefin swellshark (Cephaloscyllium albipinnum), Argentine angelshark (Squatina argentina) oraz Smoothback angelshark (Squatina oculata).

Raport IUCN jako główne przyczyny dramatycznej sytuacji rekinów wskazuje głównie zapotrzebowanie na ich płetwy, mięso oraz olej z wątroby. Mogło by się wydawać, że rekiny jako najwięksi morscy drapieżcy to niezwykle twarde istoty, jednak prawda jest zgoła inna. Okazuje się, że te olbrzymie ryby są bardzo podatne i wrażliwe na ingerencję człowieka w ich ekosystemy.

„Nasze wyniki są niepokojące, ale nie zaskakują. Okazuje się, że rekiny, które szczególnie wolno rosną i dojrzewają, są najbardziej poszukiwane i narażone na przełowienie, a tym samym są zazwyczaj najbardziej zagrożone” – powiedział Nicholas Dulvy z IUCN

Ostronos atlantycki jest najszybszym ze wszystkich rekinów, ale w ciągu ostatnich 75 lat populacja tego gatunku zmniejszyła się w Atlantyku aż o 60 procent! Jedynym ratunkiem dla całego gatunku jest umieszczenie go w Załączniku II do listy CITES, Konwencji o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem.

Powodem, dla którego rekiny są tak wrażliwe na działania człowieka, jest to, że te wielkie ryby dojrzewają bardzo wolno i nie mają wiele potomstwa. Na przykład Greeneye Spurdog (Squalus chloroculus) ma najdłuższy okres ciąży w całym królestwie zwierząt.

Szacuje się, że prawie 100 milionów rekinów jest odławianych każdego roku (dane oparte na badaniach przeprowadzonych w 2013 r.). Do tego, ponad połowa wszystkich gatunków rekinów na Ziemi jest zagrożona lub znajduje się na granicy bycia zagrożonym wyginięciem.

Źródło: earth.com
Foto: wikipedia.org CC BY 2.5

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Kwiecień 1, 2019 17:17

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019