Francja: W tym roku ocean wyrzucił już 1100 martwych delfinów!

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Marzec 29, 2019 11:22

Francja: W tym roku ocean wyrzucił już 1100 martwych delfinów!

Od stycznia ocean wyrzucił na francuskim wybrzeżu już 1100 martwych delfinów, informuje amerykańska agencja prasowa Associated Press – AP. Podobna sytuacja we Francji nie miała miejsca nigdy wcześniej. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy, wskazuje się połowy przemysłowe.

Według naukowców 90% przypadków śmierci delfinów, jest spowodowanych przypadkowym zaplątaniem się w sieci rybackie wykorzystywane do połowów przemysłowych. Zagadkowa pozostaje jednak tegoroczna skala tego zjawiska.

„Już w trzy miesiące pobiliśmy rekord ubiegłoroczny, wyższy od tego w 2017 roku, który już wtedy był najwyższy od 40 lat!” – powiedział Willy Daubin z Państwowego Ośrodka Badań Naukowych (CNRS)

Wiele delfinów odnalezionych na brzegu było okaleczonych i miało poobcinane płetwy. Rzekomo taką praktykę stosują rybacy względem uduszonych ssaków, by te nie uszkodziły sieci.

Do ośrodka CNRS w La Rochelle udał się francuski minister ds. transformacji ekologicznej Francois de Rugy, by zorientować się w sytuacji i przeciwdziałać eskalacji problemu. Przedstawiciel rządu zapowiedział m.in. rozszerzenie i zintensyfikowanie badań nad akustycznymi urządzeniami do płoszenia delfinów, które posiada już 26 jednostek połowowych w Zatoce Biskajskiej.

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele organizacji Sea Shepheard, którzy twierdzą, że działania rządu nie mają sensu i nie rozwiążą problemu. Zarzucają również rybakom, że ci w obawie o spłoszenie ryb będących celem połowu, nie włączają urządzeń płoszących delfiny i stąd mamy tak ogromną liczbę martwych ssaków na francuskim wybrzeżu.

Sea Shepherd nie uważa też, by rozszerzenie skali stosowania urządzeń akustycznych było dobrym wyjściem, gdyż dla stworzeń podatnych na ich wpływ, ocean stanie się zwyczajnie zbyt głośny, co poważnie wpłynie na ich dotychczasową egzystencję.

Pewne jest to, że rozwiązanie problemu potrzebne jest natychmiast. W przeciwnym wypadku przemysłowe połowy ryb bardzo szybko doprowadzą do wyginięcia delfinów.

Źródło: Associated Press
Foto: Cecile Dars, Observatoire Pelagis/CNRS/Universite de la Rochelle

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Marzec 29, 2019 11:22

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020