Grupa tunezyjskich nurków odnalazła wrak francuskiego okrętu podwodnego z czasów I wojny światowej. Wrak bez problemu zidentyfikowano jako francuski okręt podwodny Ariane, który został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny SM UC-22 w 1917 roku.
Z relacji tunezyjskich nurków wynika, że chociaż zdawali sobie oni sprawę, iż u wybrzeży półwyspu Al-Watan al-Kibli znajdują się jakieś wraki, to ich odkrycie jest dziełem całkowitego przypadku, a w okolicy pojawili się na zorganizowanym klubowym wyjeździe w celach rekreacyjnych.
Zdawaliśmy sobie sprawę, że w okolicy znajdują się wraki, ale nawet nie przypuszczaliśmy co znajdziemy. Na wrak okrętu podwodnego natknęliśmy się już podczas pierwszego nurkowania – powiedział Selim Baccar, prezes klubu nurkowego Ras Adar Club.
Chociaż okręt spoczywa na dnie od ponad 100 lat, to wciąż znajduje się w świetnym stanie. Wprawdzie jest cały porośnięty przez okoliczną florę i stał się domem dla wielu gatunków morskich stworzeń, ale nadal prezentuje się wspaniale.
Po zakończonym nurkowaniu należało ustalić, co to właściwie za wrak? Nie było to szczególnie trudne i po skontaktowaniu się z kilkoma ekspertami szybko okazało się, że jest to najprawdopodobniej wrak francuskiego okrętu podwodnego Ariane, który stacjonował w należącym wówczas do Francji porcie Bizerta, znajdującym się w północnej części Tunezji.
Ariane to trzeci wrak okrętu podwodnego znajdujący się w wodach należących do Tunezji, ale jedyny pochodzący z czasów I wojny światowej. Cała ta historia jest niezwykle ekscytująca, to zupełnie tak jakby książka historyczna nagle ożyła – powiedział Baccar
Podczas I wojny światowej niemieckie okręty podwodne siały prawdziwe spustoszenie u wybrzeży Tunezji. Pierwotnie były używane w celu odcięcia aliantów od dostaw z francuskich kolonii i możliwości sprowadzenia posiłków. W tamtym czasie około 80 tys. Tunezyjczyków zostało zmobilizowanych do walki lub pracy we francuskich fabrykach.
Ariane został storpedowany przez niemiecki okręt podwodny SM UC-22, kiedy jednostka znajdowała się na powierzchni. Z dostępnych danych archiwalnych wynika, że tylko 8 z 29 członków załogi udało się uratować.
Foto: Ras Adar Club
Jeżeli interesują cię opowieści o wrakach statków i okrętów, to koniecznie musisz poznać niesamowitą historię „Perseusza”. Znajdziesz ją w 9 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.