M/V Akademik Karpinsky – odnaleziono wrak jednostki zaginionej w 1953r!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 4, 2011 08:55

M/V Akademik Karpinsky – odnaleziono wrak jednostki zaginionej w 1953r!

mv_akademik_karpinsky_17_20110704_1814015819

Po niespełna dwóch tygodniach od sensacyjnego odkrycia, jakim było znalezienie 40-tu XVIII-to wiecznych armat, trójmiejscy nurkowie nie spoczywając na laurach, ruszyli do dalszej eksploracji Bałtyku. Ekipa 8 doświadczonych nurków technicznych, zgromadzonych pod szyldem „Baltictech Expeditios”, sprawdzając pozyskane od rybaków lokalizacje, natrafiła na niesamowite znalezisko – olbrzymi, prawie 100m wrak, będący bliźniaczą kopią jednostki „Sołdek”, kotwiczącej, jako muzeum przy gdańskim nabrzeżu.

Galeria zdjęć autorstwa Tomasza Stachury z nurkowania eksploracyjnego na M/V Akademik Karpinsky

Wrak, dzięki wymalowanej na burcie nazwie, od razu zidentyfikowano, jako „Akademik Karpinsky”. Spoczywająca na 80m jednostka, to prawdziwa perła ostatniego „polowania” na wraki. Odnalezienie tak olbrzymiego, nieznanego wcześniej nikomu statku, było największym odkryciem i zaskoczeniem, jakie spotkało członków pierwszej wyprawy, w ramach projektu Baltictech Expeditions. Po wstępnych oględzinach jednostki i stanie jej zachowania, stwierdzono, że od momentu zatonięcia, aż do zeszłego tygodnia, nikt na niej nie nurkował.

Wybudowany w 1936r. przez przedsiębiorstwo Nordseewerke w Emden pod nazwą „Thalia”, przez pierwsze 3 lata pływał dla niemieckiego właściciela – Dampfschifffahrts Gesellschaft Neptun, by po wybuchu wojny zostać wcielonym w skład floty Kriegsmarine. Okręt internowano w 1943r. w hiszpańskim Cadiz, a w maju 1945r. poddano Aliantom. Wtedy również został przemianowany na „Empire Consett”, by już rok później zostać przetransferowanym do ZSRR i otrzymać swoją ostatnią nazwę – „Akademik Karpinsky”. Pod banderą Związku Radzieckiego pływał do 31 sierpnia 1953r., kiedy to wyruszył w swój ostatni rejs z Kalingradu do Amsterdamu, podczas którego został zatopiony, przez potężny sztorm.

Film Krzysztofa Wnorowskiego z Centrum Nurkowego Tryton w Gdańsku:

Bliźniak „Sołdka”, zakończył swoją ostatnią „podróż” na dno Bałtyku, idealnie „kotwicząc” stępką na dnie, dzięki czemu można było obejrzeć go z każdej strony, a widok, jaki zastał nurków, przy 30m widoczności, był na prawdę majestatyczny. W trakcie wstępnej eksploracji, oprócz dzwonu, znaleziono rzeczy osobiste załogi, piękną karafkę, telegraf, stanowiący łączność z maszynownią, przedmioty codziennego użytku, jak np. talerze, czy wyposażenie w postaci bloczków i elementów olinowania.

Wrak, jest ogólnie w dosyć dobrej kondycji, jednak zbutwiały, drewniany górny pokład oraz osieciowanie wraku, utrudniają jego eksplorację, dlatego nurkowie nie wpływali do środka. Z przeprowadzonych oględzin trudno było również ustalić, co było przyczyną zatonięcia jednostki, gdyż nie znaleziono uszkodzeń, które mogłyby to wyjaśnić.

W trakcie trwającej 3 dni wyprawy, sprawdzając różne lokalizacje, znaleziono również wrak kutra rybackiego, bądź motorówki, który nie wzbudził w nurkach większego entuzjazmu. Wysiłek prowadzonych dalej poszukiwań, został jednak wynagrodzony, kiedy oczom nurków ukazał się wrak drewnianej jednostki. Niestety, mimo podjętych wysiłków, nie udało się go zidentyfikować w czasie wstępnego badania.

Efekt pierwszej wyprawy w ramach Baltictech Expeditions, jest naprawdę imponujący. Kolejne wypłynięcia już niebawem, a w międzyczasie zapraszamy Was do przeczytania wywiadu z Wojciechem Jechną, nurkiem technicznym, członkiem wyprawy i właścicielem jednostki „Litoral”, na pokładzie której, prowadzona była wyprawa – publikacja 5 lipca na łamach Divers24!

Galeria zdjęć autorstwa Tomasza Stachury z nurkowania eksploracyjnego na M/V Akademik Karpinsky

Źródło: własne
Foto: Tomasz Stachura
Video: Krzysztof Wnorowski

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 4, 2011 08:55

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020