Niezwykłe odkrycia na wraku okrętu wojennego z XV w.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 7, 2019 19:00

Niezwykłe odkrycia na wraku okrętu wojennego z XV w.

Na dnie Morza Bałtyckiego u wybrzeży południowej Szwecji znajduje się niezwykły wrak okrętu wojennego z XV wieku. Podczas tegorocznych badań wśród przedmiotów odkrytych na tym interesującym stanowisku, archeolodzy odnaleźli m.in wczesne egzemplarze broni palnej i pięknie ukształtowany kufel z grawerowaniem w kształcie korony.

Tego lata nurkowie spędzili 3 tygodnie badając stanowisko na wraku „Gribshunden”, będącego pozostałością po królewskim okręcie wojennym, który zatonął w 1495 roku. Uznawany jest on za najlepiej zachowaną jednostkę tego typu na świecie. Informacje dotyczące konstrukcji okrętu, jakie można pozyskać badając wrak, są głównym punktem zainteresowania 40 specjalistów tworzących międzynarodowy zespół.

rsz_gribshundens_stävfigur_foto_ingemar_lundgren

„Mieliśmy do dyspozycji fantastyczny zespół specjalistów z 10 różnych krajów, który osiągnął cele założone na ten sezon prac archeologicznych, zarówno pod względem wydobycia poszczególnych obiektów, jak i badania konstrukcji wraku” – powiedział Brendan Foley, archeolog z Lund University.

„Gribshunden” należał do Jana Oldenburga króla Danii i władcy Unii kalmarskiej. Jego załoga liczyła 150 marynarzy. Latem 1495 roku jednostkę wysłano do Szwecji, aby powstrzymać Szwedów przed opuszczeniem Unii. Jednak wydarzenia potoczyły się nieco inaczej i okręt spłonął podczas kotwiczenia niedaleko portu w Ronneby.

gribshunden_gravning_med_stallning-hQ_84lSOV940I6bmYA0RMQ

Nurkowie odnaleźli wrak w latach ’70 XX wieku, jednak archeolodzy nie wiedzieli o jego istnieniu aż do roku 2000. Od tamtej pory przeprowadzono już kilka projektów, których celem było zbadanie niezwykłego stanowiska z końca XV wieku.

rsz_fynd_gribshunden_tunnlock_1_foto_brett_seymour

„Udało nam się dokonać identyfikacji kilku kluczowych elementów konstrukcji wraku i jesteśmy coraz bliżej rozwiązania łamigłówki, w jaki sposób budowano tego typu okręty. Dzięki temu możemy pogłębiać naszą wiedzę na temat niezwykle ważnego okresu w dziejach świata, gdy dokonywano wielkich odkryć geograficznych” – powiedział Johan Rönnby, profesor archeologii podwodnej z Södertörn University

rsz_dryckesstop_på_gribshunden_foto_brett_seymour_1

Uważa się, że król Jan Oldenburg utracił wraz z okrętem swoje najcenniejsze rzeczy i stroje. Możliwe, że część tych artefaktów udało się właśnie odnaleźć. Pośród różnych przedmiotów znajduje się m.in. kolczuga z oznaczeniem umieszczonym przez jej wykonawcę, cynowy talerz oraz pięknie zdobiony kufel. Nie zabrakło jednak również przedmiotów codziennego użytku, zastawy stołowej, beczek czy wczesnych egzemplarzy broni palnej.

rsz_8_handbössan_foto_ingvar_sjöblom

Wrak wciąż odsłania kolejne tajemnice i badacze wiele sobie obiecują po kolejnych analizach wydobytych przedmiotów, ale również po planowanych następnych badaniach wraku i stanowiska, gdzie zalega. Z archeologicznego punktu widzenia, jest to prawdziwy unikat, który może pomóc usunąć wiele białych plam w książkach do historii.

Źródło: medievalists.net

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 7, 2019 19:00

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama