Odnaleziono 5 starożytnych wraków pełnych amfor!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 7, 2019 11:15

Odnaleziono 5 starożytnych wraków pełnych amfor!

Archeolodzy pracujący w wodach Morza Egejskiego, niedaleko maleńkiej wyspy Levitha, położonej pomiędzy wyspami Amorgos i Leros, odnaleźli prawdziwy skarb! Udało im się odkryć 5 starożytnych wraków, wypchanych po brzegi amforami. Badając stanowisko znaleziono również kotwice i inne przedmioty pochodzące z zatopionych jednostek.

Pochodzenie 5 wraków przewożące duży ładunek amfor określono na III wiek p.n.e. Odnalezione na miejscu naczynia pochodzą z regionu Morza Egejskiego, Fenicji i Kartaginy. Na ładunek składają się głównie amfory typu stożkowego lub pseudostożkowego, pochodzące z II-I wieku p.n.e. Jednak wśród odnalezionych artefaktów, szczególnie interesująca jest kotwica typu granitowego, która została podniesiona z głębokości 45 metrów i waży 400 kg!

Image-5

Kotwica pochodzi z VI wieku p.n.e. i jest największą kotwicą typu kamiennego, którą kiedykolwiek znaleziono w wodach Morza Egejskiego. Na podstawie tego odkrycia naukowcy przypuszczają, że jednostka wykorzystująca tak wielką kotwicę, musiała być kolosalnych rozmiarów.

Wyniki badań archeologicznych Ephorate of Underwater Antiquities na wyspie Levitha, odbyły się w dniach 15–29 czerwca, pod kierunkiem dr George’a Koutsouflakisa. Na tym jednak nie koniec! Projekt badawczy tego stanowiska, został rozpisany na kolejne trzy lata (2019-2021). Celem jest identyfikacja i sporządzenie szczegółowej dokumentacji starożytnych wraków statków w strefie przybrzeżnej tego skupiska wysp, które, jak się wydaje, odegrały kluczową rolę w starożytnej i współczesnej żegludze.

Image-1

Badania w tym roku ograniczały się głównie do południowych i zachodnich wybrzeży wyspy. Wykonano ogółem 57 nurkowań, podczas których przepracowano pod wodą 92 godziny. Pozwoliło to na zbadanie około 30% wybrzeża wyspy. Ostatecznie znaleziono ślady ośmiu wraków, pochodzących głównie z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Oprócz wraków odnaleziono wiele artefaktów, głównie ceramikę i kotwice, które dokumentują dalsze korzystanie z tej drogi morskiej z okresu archaicznego do okresu osmańskiego.

Kluczowe dla pomyślnego wyniku badań było wykorzystanie obszernych informacji zebranych przez Ephorate of Old Antiquities od społeczności lokalnych rybaków. Badania zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Sportu oraz Brytyjską Akademię Humanistyczną i Nauk Społecznych.

Źródło: radiolasithi.gr
[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 7, 2019 11:15

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama