Na dnie morza u wybrzeży wyspy Kithira badacze odkryli pozostałości zatopionego starożytnego wraku pełnego świetnie zachowanych amfor.
Podczas badań, które naukowcy przeprowadzili na morskim dnie pomiędzy Kretą i Peloponezem, odkryto starożytny wrak. Stanowisko z dużym ładunkiem nienaruszonych amfor badacze zlokalizowali na głębokości 222 metrów, niedaleko greckiej wyspy Kithira.
Po raz pierwszy wrak zauważyli w 2019 r. specjaliści prowadzący inspekcję kabla elektroenergetycznego, który biegnie po morskim dnie. Teraz, przy wsparciu technicznym Greckiego Centrum Badań Morskich (HCMR), które dostarczyło statek oceanograficzny „Aegean” wyposażony w zdalnie sterowany pojazd podwodny MAX ROVER ze zintegrowanym sonarem bocznym, wrak odsłonił część swoich skarbów.
Specjaliści uważają, że gdy statek zatonął, to osiadł równo na stępce. Świadczy o tym odnaleziony ładunek, a konkretnie sposób, w jaki ułożone są amfory. Swoim rozmieszczeniem naczynia odzwierciedlają zarys jednostki, która je przewoziła.
Bez wątpienia nasz kraj jest wielkim stanowiskiem archeologicznym, archeologicznym palimpsestem. Ląd i morza kryją niezbadane skarby kultury. W każdym dużym projekcie, publicznym lub prywatnym, szanse na odkrycie antyków są niezwykle wysokie – oświadczyła grecka minister kultury i sportu Lena Mendoni.
Na ten moment archeolodzy nie ustalili jeszcze dokładnego pochodzenia odnalezionych obiektów. Jednak z pewnością niebawem specjaliści będą mogli powiedzieć więcej na ten temat. Ponieważ wykorzystując zdalnie sterowanego robota ROV, badacze podjęli na powierzchnię kilka amfor, które teraz dokładnie zbadają.
Odkryty obiekt wstępnie ocenili specjaliści z Ephorate of Underwater Antiquities i Greckiego Centrum Badań Morskich (HCMR). Pobieżne oględziny, które wykonali, pozwoliły im ustalić, że są to amfory pochodzące z Korfu, Skopelos i Chios. Z kolei wiek samego wraku archeolodzy określili na koniec V do połowy IV wieku p.n.e.
Fotogrametryczny model 3D
Stanowisko archeologiczne, które zlokalizowali badacze, jest kolejnym dowodem na rozwiniętą działalność handlową na Morzu Egejskim i Jońskim. W tej chwili specjaliści pracują nad stworzeniem fotogrametrycznego modelu 3D znaleziska. Tego typu pomoc naukowa znacznie ułatwi pracę badawczą. Szczegółowe modele 3D pozwalają naukowcom badać rozmaite obiekty, bez konieczności schodzenia pod wodę. W tym wypadku chęć eksploracji stanowiska wymagałaby każdorazowo wysyłania robota na głębokość 222 m.
Wrak z Antykithiry od momentu odnalezienia na początku XX w., nieprzerwanie dostarcza archeologom wspaniałych odkryć. Więcej dowiecie się z artykułu Gemmy Smith opublikowanego w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.