Martwy wieloryb znaleziony na Mierzei Wiślanej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 2, 2018 16:15

Martwy wieloryb znaleziony na Mierzei Wiślanej

Pod koniec lipca media obiegła informacja o odkryciu ciała martwego wieloryba, wyrzuconego przez morze na brzeg Mierzei Wiślanej, niedaleko Kątów Rybackich. Na miejsce szybko przybyli pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni i przedstawiciele Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa BSR Sztutowo, by zabezpieczyć, odgrodzić miejsce oraz usunąć martwe zwierze z terenu plaży.

Martwy wieloryb mierzył około 5 metrów długości i ważył 3 tony, można więc rzec, że był stosunkowo nieduży. Okaz z jakim mieliśmy do czynienia w Stegnie, w 2015 roku, ważył aż 20 ton! Trzeba było podjąć szybkie działania, gdyż martwy wieloryb został wyrzucony z morza w stanie zaawansowanego rozkładu, który z uwagi na warunki atmosferyczne szybko postępował.

Zwierze znajdowało się w stanie, który uniemożliwiał przeprowadzenie sekcji zwłok,` jedna udało się pobrać pewną ilość próbek do dalszego zbadania. Przeprowadzono również szczegółowe pomiary oraz dokonano przeglądu cech taksonomicznych, mogących pomóc zidentyfikować zwierze.

SAD_wieloryb_podnoszenie

„Wieloryb miał 5,25 m długości, co świadczyło o jego młodym wieku, bez względu na to jakim był gatunkiem fiszbinowca. Znaczny stopień rozkładu, zwłok, brak fiszbinów oraz skóry na większości powierzchni ciała, utrudniał identyfikację gatunkową. Przy wstępnym oznaczaniu posłużono się więc takimi charakterystykami jak: kształt głowy, długość, liczba i ułożenie fałdów po stronie brzusznej oraz kształt płetwy grzbietowej” – czytamy na stronie Stacji Morskiej IO UG

Po przeprowadzeniu porównań zgromadzonych danych oraz konsultacji, wytypowano gatunek Balaenoptera acutorostrata – płetwala karłowatego. Jest to pierwszy stwierdzony przypadek, obecności przedstawiciela tego gatunku w polskich wodach. W Morzu Bałtyckim płetwa karłowaty dostrzeżony był do tej pory ok. 30 razy, głównie w wodach okalających Danię i Niemcy, rzadziej w Szwecji. Najdalej odnotowano jego obecność w Finlandii, a konkretnie w Zatoce Botnickiej.

„Płetwal karłowaty to jeden z najpospolitszych, kosmopolitycznych gatunków wielorybów. Jego liczebność w północnym Atlantyku szacuje się na ok. 182 tysiące osobników”

Działania na plaży w pobliżu Kątów rybackich były prowadzone we współpracy ze Stacją Morską w Helu, Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Strażą Pożarną.

Źródło: umgdy.gov.pl, hel.ug.edu.pl

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 2, 2018 16:15

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN