W jeziorze odnaleźli działko lotnicze z czasów II WŚ!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 30, 2019 20:09

W jeziorze odnaleźli działko lotnicze z czasów II WŚ!

Płetwonurkowie podczas nurkowania w Jeziorze Wolsztyńskim odnaleźli artefakt pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Jak podaje lokalny serwis informacyjny, łupem płetwonurków przeczesujących dno w pobliżu pobliskiego mola, padło radzieckie działko lotnicze.

Dokładnie rzecz biorąc odnaleziono działko WJa-23 (ros. ВЯ-23, od Wołkow-Jarcew) kal. 23 mm. Radziecka konstrukcja z 1941 roku była wykorzystywana w samolotach szturmowych IŁ-2. Z dostępnych informacji wynika, że broń zachowała się w bardzo dobrym stanie, a na dodatek odnaleziono również amunicję.

Jarosław Rostkowski z Muzeum Regionalnego powiedział serwisowi Wolsztyn.naszemiasto.pl, że może to być jeden z elementów wyposażenia radzieckiego samolotu, zestrzelonego w okolicy podczas II Wojny Światowej. Według dostępnych informacji wiadomo, że maszyna rozbiła się co prawda w okolicach Chorzemina, ale, jak wskazuje Roskowski, jest to bardzo bliska odległość.

W trakcie sprzątania jeziora wolsztyńskiego, w okolicach molo nasza ekipa znalazła taką „niespodziankę”

Posted by Wolsztyński Klub Nurkowy – Bad Fish on Saturday, June 29, 2019

Zakładana jest też inna hipoteza, według której działko zostało celowo zatopione po wojnie. Za tą teorią ma stać natomiast fakt, że właśnie w podobny sposób niejednokrotnie „utylizowano” niepotrzebną już broń. Kolejnym argumentem za takim przebiegiem zdarzeń ma być bardzo dobry stan zachowania.

Jak widać sprzątanie okolicznych akwenów potrafi zamienić się w niezapomnianą przygodę, a odnalezione przedmioty pozwalają napisać nowy rozdział na kartach lokalnej historii. Nurkom serdecznie gratulujemy tak okazałego znaleziska, a innych zachęcamy do organizowania akcji podwodnego sprzątania w swojej okolicy. Kto wie co jeszcze czeka na odkrycie w polskich jeziorach?

Źródło: wolsztyn.naszemiasto.pl
Foto: Wolsztyński Klub Nurkowy – Bad Fish

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 30, 2019 20:09

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama