Góra odkryta na dnie Morza Czerwonego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 26, 2012 19:16

Góra odkryta na dnie Morza Czerwonego

Statek badawczy Royal Navy – HMS Echo, natrafił w rejonie Morza Czerwonego na nieznaną wcześniej podwodną górę. Wzniesienie ma wielkość Skały Gibraltarskiej (prawie 430m). Brytyjscy naukowcy są zaskoczeni i zafascynowani swoim odkryciem,

Nieco mniejszy entuzjazm wykazują jemeńscy rybacy, którzy o istnieniu góry zdawali się wiedzieć od dawna. Góra została „odnaleziona”, kiedy HMS Echo zakotwiczył w pobliżu jej szczytu, w celu przeprowadzenia badań okolicznego obszaru.

Do tej pory wszyscy myśleli, że dno w tej okolicy zaczyna się na głębokości 385m, jednak w trakcie trwających 8h pomiarów wyszło, że sprawy mają się zupełnie inaczej. Po przetworzeniu zebranego materiału w niespełna 24h od jego zebrania, komputery pokładowe HMS Echo ukazały zaskakujący obraz.

Okazuje się, że już 40m pod powierzchnią wody, zaczyna się szczyt nowo odkrytej góry. O ile jednostki poruszające się po powierzchni mogą czuć się bezpiecznie, o tyle okręty podwodne, będą musiały brać poprawkę na znalezisko brytyjskich badaczy.

Źródło:royalnavy.mod.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 26, 2012 19:16

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń