Szukają wraków samolotów z pomocą dla powstania

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 7, 2018 15:27

Szukają wraków samolotów z pomocą dla powstania

Ciekawe informacje podają ogólnokrajowe media, powołując się na depeszę prasową PAP. U wybrzeży Brindisi rozpoczęto poszukiwania wraków bombowców, które pod koniec II Wojny Światowej, wchodziły w skład 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, niosącej pomoc dla powstańczej Warszawy.

Ekspedycja ma na celu zlokalizowanie oraz udokumentowanie stanu wraków dwóch bombowców z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia i 301 Dywizjonu Specjalnego. Maszyny stacjonowały w rejonie Brindisi i właśnie tutaj prowadzone będą poszukiwania. Zwłaszcza, że właśnie tutaj mogą znajdować się pozostałości amerykańskiego bombowca B-24J z 885 Dywizjonu Bombowego

Z dostępnych informacji wynika, że nikt wcześniej nie prowadził poszukiwań wraków tych samolotów. Z depeszy PAP wynika, że są to jedni z ostatnich poległych lotników z tych polskich jednostek stacjonujących we Włoszech, których szczątków dotąd nie odnaleziono.

„Mamy nadzieję znaleźć szczątki tych samolotów. Z racji tego, że ciał wielu lotników z tych załóg nie odnaleziono, jest pewne prawdopodobieństwo, że wciąż będą one znajdowały się we wrakach” – powiedział Piotr Hodyra z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

W sierpniu i wrześniu 1944 roku, polskie załogi wykonały około 100 lotów nad teren okupowanej Polski. 79 z nich wysłano ze zrzutem do Warszawy, Kampinosu i Lasu Kabackiego. Łącznie strącono 15 jednostek.

„Według raportów dwa samoloty – amerykański i jeden polski – powinny znajdować się w granicach pół kilometra od brzegu, natomiast trzeci samolot prawdopodobnie znajduje się dużo dalej. Do poszukiwań użyjemy autonomicznego podwodnego pojazdu AUV, który będzie skanował dno, a uzyskane w ten sposób dane będą przenoszone do programu komputerowego i potem szczegółowo analizowane” – wyjaśnił Peter Wytykowski, wiceszef stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Projekt „Zaginione bombowce z Brindisi” to wspólna inicjatywa Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Swoje wsparcie dla projektu zadeklarowały również Departament Archeologii Uniwersytetu Maltańskiego, Laboratorium Autonomicznych i Inteligentnych Robotów z Kalifornii oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Źróło: pap.pl

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 7, 2018 15:27

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019