Pierwsza poważna wystawa archeologii podwodnej w British Museum – video + galeria zdjęć

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 14, 2016 16:17

Pierwsza poważna wystawa archeologii podwodnej w British Museum – video + galeria zdjęć

Londyńskie British Museum przygotowało swoją pierwszą dużą wystawę poświęconą archeologii podwodnej. Eksponaty z których składa się ekspozycja pochodzą z dwóch starożytnych miast, odkrytych na dnie Morza Śródziemnego. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez kolejnych sześć miesięcy (do 27 listopada 2016), tak więc jeżeli w tym czasie będziecie odwiedzać stolicę Anglii, na pewno warto poświęcić czas by zawitać w progi British Museum.

Wspaniałe eksponaty spoczywające od czasów starożytnych na dnie Morza Śródziemnego opodal ujścia Nilu, teraz wystawione zostaną na widok publiczny. Wystawa „Zatopione miasta – Zaginiony świat ” przeniesie zwiedzających do starożytnego portu w Heraklionie i Kanopus. Każdego kto zdecyduje się przekroczyć próg British Museum czeka ponad 300 eksponatów opowiadających niezwykłą historię starożytnych Egipcjan i Greków. Blisko 200 z nich zostało odkrytych w zatopionej części Aleksandrii w latach 1996 – 2012 i nigdy nie były prezentowane poza Egiptem. Jest więc to niepowtarzalna okazja by na własne oczy zobaczyć skarby starożytności, znane tylko ze zdjęć.

Ekspozycja obejmuje artefakty z wielu stuleci, należące do różnych kultur, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały region. Trafimy więc na przedmioty pochodzące z VII w. p.n.e. i odnalezione w Heraklionie i Kanopus, dwóch kosmopolitycznych ośrodkach usytuowanych niegdyś na sąsiednich wyspach, tuż na skraju żyznych ziem w delcie Nilu. Nie zabraknie też wielu eksponatów z czasów, kiedy starożytni Grecy pojawili się w regionie, pod podbiciu Egiptu przez Aleksandra Wielkiego w 332 r. p.n.e. Wystawa we wspaniały sposób oddaje miksowanie się kultury i wzajemne wpływy, jakie wywierały na siebie.

";} else{ ugCheckForErrors("unitegallery_26_1", "jquery");} };

W ósmym stuleciu naszej ery morze upomniało się o te tereny, grzebiąc ich niezwykłą przeszłość na wiele stuleci kilka metrów pod ziemią. Mimo wielu prób poszukiwań zaginionych miast, te cierpliwie czekały na swych odkrywców ukryte tuż pod morskim, aż do końca XX wieku.

Britishmuseumuwarcheoexposition001

Wydobyte przedmioty świetnie się zachowały i ich odnalezienie uważane jest za jedno z największych odkryć archeologicznych w historii. Wspaniałe posągi, figurki, kamienne tablice, monety, naczynia, biżuteria i cała masa innych przedmiotów, przetrwały do naszych czasów w wyjątkowo dobrej kondycji.

Źródło: theguardian.com, artdaily.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 14, 2016 16:17

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2018

Sortowanie
30Lis - 2GruLis 3016:00Gru 2Nurkowy Festiwal Mocy
1Gru - 208:00Gru 2- 18:00Eurotek 2018