Ruszyła tegoroczna odsłona ekspedycji do wraku „Mars”! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 1, 2019 15:52

Ruszyła tegoroczna odsłona ekspedycji do wraku „Mars”! – video

Po raz kolejny do wraku wspaniałego XVI-wiecznego szwedzkiego okrętu „Mars”, wyruszyła międzynarodowa ekspedycja, której zadaniem będzie prowadzenie badań na tym stanowisku. Organizatorzy zapowiedzieli, że podczas jej trwania będą regularnie informować o postępach i zachęcają do śledzenia profili projektu w mediach społecznościowych.

Wrak okrętu „Mars” został odkryty w 2011 roku i od tamtej pory każdego lata wyrusza ekspedycja badawcza, której celem jest badanie i dokumentowanie tej niesamowitej jednostki. Tegoroczna odsłona projektu rozpoczęła się 28 czerwca i z posiadanych informacji wiemy, że ekipie badawczej udało się przygotować obóz bazowy na Olandii, a także zrealizować dwa dni owocnych nurkowań.

64688230_10156303842035848_5539051212336267264_n

Oczywiście nie znamy pełnej listy celów jakie postawili przed sobą organizatorzy i uczestnicy, jednak z ich zapowiedzi wiemy, że podczas tegorocznej ekspedycji zostanie zarejestrowany materiał video, na bazie którego powstanie film dokumentalny National Geographic.

Międzynarodowy projekt realizowany wokół wraku „Mars the Magnificent”, skupia najlepszych ekspertów i specjalistów z całego świata. W tym roku ekspedycję wspierają doświadczeni nurkowie GUE z USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Korei, Rosji, Danii i Szwecji, dla których w większości jest to powrót na ten wrak. W przeszłości swój cenny wkład w rozwój projektu wnieśli również Polacy – Dimitris Savrakakis oraz Tomasz Stachura.

212794202228787175
 Foto: Tomasz Stachura

Działania realizowane wokół wraku „Mars” są doskonałym przykładem wykopalisk realizowanych cyfrowo i nieinwazyjnych metod wykorzystywanych we współczesnej archeologii podwodnej. Kruchy wrak od 1564 roku spoczywa na dnie Morza Bałtyckiego. Dodatkowo głębokość 72 metrów jest niewątpliwie utrudnieniem w codziennej pracy archeologów.

Jednak dzięki zdobyczom współczesnej technologii „Marsa” można udokumentować za pomocą fotogrametrii, tworząc niezwykle dokładne modele 3D, które posiadają wielką wartość badawczą. Następnie służą one naukowcom na powierzchni, przyczyniając się do lepszego poznania tego stanowiska archeologicznego.

The 2019 Mars project is underway. The base camp is setup and we now have two days of successful dive operations logged….

Posted by Richard Lundgren on Monday, July 1, 2019

Tegoroczne ekspedycja będzie realizowana przez najbliższe 2 tygodnie, a organizatorzy zapowiadają częstą publikację informacji z postępów w prowadzonych pracach, a także możliwość uczestnictwa w transmisjach na żywo. Warto więc subskrybować i śledzić profile związane z Mars the Magnificent Project.

Źródło: Organizator

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 1, 2019 15:52

Dołacz do nas na Facebooku

chris benz komando diver

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN