Odnaleźli wrak ostatniego statku przemycającego niewolników do USA

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 26, 2019 19:18

Odnaleźli wrak ostatniego statku przemycającego niewolników do USA

W wodach rzeki Mobile, płynącej przez teren amerykańskiego stanu Alabama, odnaleziono wrak żaglowca „Clotilda”, o którym mówi się, że był ostatnim statkiem przemycającym niewolników z Afryki do USA.

Pomimo wprowadzenia ustawy zakazującej sprowadzania niewolników na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, wchodzącej w życie z dniem 1 stycznie 1808 roku, praktyka ta nie została zaniechana i jeszcze przez wiele lat z Afryki docierały kolejne transporty pozbawionych wolności kobiet, mężczyzn i dzieci.

„Clotilda” byłą jedną z tych jednostek, które regularnie kursowały pomiędzy kontynentami, dostarczając kolejne transporty czarnych niewolników. Prawo choć początkowo nieudolnie, to jednak z biegiem lat działało coraz bardziej efektywnie, a kary za handel ludźmi były coraz bardziej surowe.

To właśnie penalizacja i ściganie ze strony organów prawa, przypieczętowało los statku, który został zatopiony przez swoją załogę, która chciała ukryć ślady świadczące o faktycznym „ładunku” znajdującym się pod pokładem.

190522-clotilda-africatown-last-slave-ship-ac-2018-801p_231d99b106c9450ffef4d85b8bf3d264.nbcnews-fp-1200-630

„Odkrycie Clotildy jest niezwykłym znaleziskiem archeologicznym. Reprezentuje on jedną z najciemniejszych epok współczesnej historii, a jego wrak dostarcza nam teraz namacalnych dowodów w kwestii niewolnictwa” – powiedziała Lisa Demetropoulos Jones, dyrektor wykonawczy Alabama Historical Commission.

Wrak został odkryty przez firmę archeologiczną Search Inc, która została wezwana do pomocy przez Komisję Historyczną Alabamy. Naukowcy odkryli statek w wodach rzeki Mobile, a wymiary i konstrukcja wraku odpowiadały wymiarom „Clotildy”, podobnie jak materiały wykorzystane do budowy.

„Jesteśmy bardzo ostrożni w podawaniu nazw wraków statków, które nie mają już nazwy lub czegoś w rodzaju dzwonka okrętowego z nazwą statku, jednak dowody fizyczne i kryminalistyczne sugerują, że jest to Clotilda” – powiedział archeolog James Delgado.

Jest to chyba najlepiej udokumentowana historia podróży niewolników na zachodniej półkuli. Wszystko dzięki zeznaniom handlarzy niewolników i samych niewolników, z których niektórzy żyli jeszcze w XX wieku. Niektórzy potomkowie ludzi przywiezionych na statku wciąż mieszkają w pobliżu, w miejscu znanym jako Africatown.

Źródło: nationalgeographic.com, nypost.com
[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 26, 2019 19:18

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama