Norweska fregata „Helge Ingstad” zatonęła!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 13, 2018 13:37

Norweska fregata „Helge Ingstad” zatonęła!

Jak podają norweskie media w przekazach dosłownie z ostatnich minut, zatonęła uszkodzona fregata HNoMS „Helge Ingstad”. Ultranowoczesny okręt wojenny w nocy 8 listopada zderzył się z 250-metrowym tankowcem i nabierając wody został osadzony na skałach w pobliżu Hjeltefjordu.

Okręt osadzony na skałach przed osunięciem się w głębiny zabezpieczało kilka stalowych lin. Jednak zostały one zerwane, a przechylona jednostka zaczęła nabierać jeszcze więcej wody, by po chwili zniknąć pod powierzchnią morza.

To prawdziwa katastrofa. Ponad 130-metrowa fregata HNoMS „Helge Ingstad”, została zwodowana zaledwie 11 lat temu, 23 listopada 2007 roku. Niezwykle nowoczesny okręt oprócz paliwa, posiadał również uzbrojenie, którego do tej pory nie udało się wydobyć. Możemy być więc pewni, że wrak zostanie objęty szczególną ochroną, do momentu usunięcia wszelkich elementów stwarzających zagrożenie.

UPDATE – Norwegian Defence Forces now confirm that several of the securing wires, which held the vessel in place, have been torn, and HNoMS Helge Ingstad has now effectively sunk! Via Corporal Frisk on Twitter.

Opublikowany przez Naval Analyses Wtorek, 13 listopada 2018

Na razie nie wiadomo, co dalej z jednostką. Już wcześniej mówiło się, że z uwagi na wysoki stopień zautomatyzowania, wymiana zalanych układów będzie nieopłacalna i jednostka może zostać wycofana z użytku.

Pytanie brzmi czy norweska marynarka pozostawi na dnie morza najnowocześniejszy wrak na świecie?

Źródło: bt.no

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 13, 2018 13:37

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń