Wrak sprzed 400 lat odsłania tajemnice szlaku handlowego

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Wrzesień 25, 2018 12:45

Wrak sprzed 400 lat odsłania tajemnice szlaku handlowego

Archeolodzy z Portugalii, badający niedawno odkryty wrak z przełomu XVI/XVII wieku, znaleźli na stanowisku archeologicznym ziarna pieprzu, fragmenty chińskiej porcelany i armaty z brązu. Wskazuje to, że badany statek pływał niegdyś na trasie pomiędzy Europą a Indiami. Badacze przypuszczają, że wrak i jego ładunek, mogą również pomóc w wyjaśnieniu znaczenia portugalskiej miejscowości Cascais i tego, jak istotną rolę odgrywała ona na szlaku.

Wrak wciąż niezidentyfikowanego statku został znaleziony 4 września, przez zespół ekspertów badających obszar morza wokół portu rybackiego w Cascais, około 15 Mm na zachód od Lizbony. Pozostałości statku znajdują się na głębokości około 12 metrów. Stanowisko na którym rozrzucone są szczątki wraku, mierzy około 100 metrów długości i 50 metrów szerokości.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie rzuci światło na handlową przeszłość Portugalii i samego Cascais. Co ciekawe, nurkowie natknęli się również na muszle Kauri, które sugerują powiązania z handlem niewolnikami.

5363

„Nie znamy nazwy statku, ale jest to portugalski statek z końca XVI lub początku XVII wieku. Odkrycie wiele mówi nam o morskiej historii Cascais. To wielkie odkrycie, a jego wielkość leży w tym, co mogą powiedzieć nam odnalezione artefakty” powiedział Jorge Freire, archeolog morski kierujący badaniami.

Burmistrz Cascais, Carlos Carreiras, określił to odkrycie jako jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych z ostatniej dekady. Powiedział, że chociaż statek nie został jeszcze zidentyfikowany, to może okazać się niezwykle istotny dla miasta i jego historii.

Źródło: theguardian.com

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Wrzesień 25, 2018 12:45

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Kwiecień , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń