Unikalne znalezisko z II WŚ na dnie jeziora – video

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 24, 2018 19:10

Unikalne znalezisko z II WŚ na dnie jeziora – video

Bardzo ciekawego znaleziska dokonano w wodach Jeziora Miedwie. Podczas poszukiwań realizowanych w ramach projektu „Strefa Miedwie – poszukując historii”, udało się odnaleźć niemiecką torpedę ćwiczebną, pochodzącą z czasów II Wojny Światowej.

Podczas poszukiwań realizowanych ramach projektu przez gminę Kobylanka, Grupę Warowną „Bastion” i Szczecińską Grupę Eksploracji Podwodnej „Gryf”, udało się zlokalizować na dnie jeziora Miedwie prawdziwy skarb! Unikalną torpedę ćwiczebną, najprawdopodobniej serii F5, z czasów II Wojny Światowej.

PL: Poszukiwania i pierwsze sukcesy pracy zespołowej.
Niemiecka testowa torpeda F5 na dnie jeziora Miedwie.
Kamera: Dawid Wojciechowski

EN: Searching and first successes of teamwork.
German F5 test torpedo on the bottom of Lake Miedwie.
Camera: Dawid Wojciechowski

Opublikowany przez Strefa Miedwie Środa, 17 października 2018

Pocisk zatonął najpewniej podczas testów, prowadzonych przez ośrodek torpedowy, który w przeszłości znajdował się nad tym akwenem. Osoby zaangażowane w całe przedsięwzięcie zapowiadają, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o to, co mogą skrywać wody jeziora.

Po wstępnych oględzinach wiadomo, że torpeda znajduje się w bardzo dobrym stanie. Jest plan, by w przyszłości ją wydobyć i poddać konserwacji, a następnie przeznaczyć do ekspozycji. Po cichu mówi się o stworzeniu specjalnej izby pamięci i ścieżki historycznej, która przybliżała by odwiedzającym historię tego miejsca.

Źródło: radioszczecin.pl

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 24, 2018 19:10

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama