W ramach realizacji projektu Strefa Miedwie, nurkowie przeszukujący Jezioro Miedwie odnaleźli kolejne ciekawe artefakty pochodzące z czasów II wojny światowej.
Pomimo panujących upałów nurkowie zrzeszeni w ramach projektu poszukiwawczego Strefa Miedwie nie próżnują. Po raz kolejny zanurzyli się w wody Jeziora Miedwie, aby odkrywać i wydobywać na światło dzienne jego historię.
Z kolei ta sprawia wrażenie niezwykle bogatej, ponieważ co jakiś czas otrzymujemy informacje o kolejnych bardzo interesujących znaleziskach. Tym razem najcenniejszym łupem wydaje się butla niemieckiej firmy Draeger, tudzież Dräger. Tego typu zbiorniki stosowane były podczas II wojny światowej w aparatach ratunkowych tzw. płucach Draegera. Posiadały je na swoim wyposażeniu wszelkiej maści jednostki pływające, w tym również okręty podwodne oraz samoloty.
Pogoda w ten weekend (do “czterdziestki” zabrakło jednego stopnia) pozwoliła jedynie na poszukiwania wokół płyty…
Posted by Strefa Miedwie on Sunday, June 20, 2021
Oprócz butli stanowiącej część zestawu płuc Draegera, nurkowie przeszukujący Jezioro Miedwie odnaleźli i wydobyli m.in. łoża do ustawiania torped czy pokaźnych rozmiarów tłok. Jak przypuszczają nurkowie biorący udział w projekcie Strefa Miedwie, może on pochodzić z silnika kutra, którym poławiano testowane torpedy.
W myśl obowiązujących przepisów wszystkie odnalezione przedmioty zostaną przekazane staroście stargardzkiemu.
Serdeczne podziękowania – już po raz kolejny – należą się 102 batalion ochrony w Bielkowie, który udostępnił nam dostęp do płyty torpedowni od strony jednostki. Kłaniamy się w pas ppłk Rafałowi Jędro i wszystkim żołnierzom tej jednostki za zaufanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mieli okazję zrewanżować się Panom w godny sposób – czytamy na oficjalnym profilu Strefy Miedwie
Projekt Strefa Miedwie
Strefa Miedwie to projekt poszukiwawczy, który obejmuje Jezioro Miedwie i pewne rejony znajdujące się w Gminie Kobylanka. Osoby zrzeszone w ramach tej inicjatywy poszukują śladów wojennej przeszłości regionu. Przede wszystkim niemieckiego obozu jenieckiego dla radzieckich żołnierzy oraz jeńców z Powstania Warszawskiego. Jednak ich celem są także artefakty techniki wojskowej, które skrywają wody Jeziora Miedwie. Projekt tworzą Szczecińska Grupa Eksploracji Podwodnej “Gryf”, Stowarzyszenie Grupa Warowna „Bastion” oraz Gmina Kobylanka.
Fot. Strefa Miedwie
Jeżeli interesują was ciekawe znaleziska z czasów II wojny światowej, to koniecznie musicie przeczytać artykuł o odkryciu bardzo niezwykłej torpedy. Znajdziecie go w 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.